WYSTAWA O GROBACH WOJENNYCH W AFRYCE
2010-04-27
O wyprawie krakowskich studentów do Tanzanii i Ugandy, gdzie zajęli się odnawianiem i dokumentowaniem trzech polskich cmentarzy opowiada wystawa fotograficzna, którą można oglądać w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie przy ul. Basztowej 22. Projekt wspierał wojewoda małopolski.

Dzięki zdjęciom, opisom i dokumentom można dowiedzieć się o losach Polaków, którzy w czasie II wojny światowej mieszkali, pracowali oraz uczyli się na afrykańskim kontynencie.

Kim są Polacy, którzy mieszkali w Afryce?
W latach 1936 – 1937 władze Związku Radzieckiego rozpoczęły masowe deportacje Polaków mieszkających na terytorium Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Polaków przesiedlono głównie do Kazachstanu oraz na Syberię. W 1941 roku na podstawie układu Sikorski - Majski Polacy mogli opuścić Związek Radziecki. Część z nich osiedliła się na terenie kolonii angielskich w Afryce Wschodniej i na południu kontynentu. W kilku afrykańskich miastach: Tangeru w Tanzanii (tuż pod masywem Kilimandżaro), Koji nad jeziorem Wiktorii (Uganda) oraz Masindi (również w Ugandzie) mieszkało od trzech do pięciu tysięcy Polaków. Mieszkańcami osiedli były przede wszystkim kobiety i dzieci, ponieważ zdolni do służby wojskowej mężczyźni wstąpili do armii gen. Władysława Andersa.

Wystawa jest czynna w godzinach pracy urzędu: w poniedziałek w godz. 9:00 – 17:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30. Można ją oglądać do 20 maja w holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (parter) przy ul. Basztowej 22.

Autorem wystawy jest grupa studentów Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W zeszłym roku studenci Uniwersytetu Pedagogicznego postanowili zorganizować wyprawę naukową do Tanzanii i Ugandy. Inicjatywę studentów wsparł wojewoda małopolski, który od kilku lat współpracuje ze studentami przy opracowywaniu Małopolskiej Internetowej Bazy Grobów Wojennych.
Podczas pobytu w Afryce młodzi naukowcy przeprowadzili szczegółową inwentaryzację polskich grobów w trzech miastach: Tangeru, Koji oraz Masindi. Studenci stworzyli bardzo dokładną dokumentację fotograficzną i filmową tych cmentarzy, narysowaliśmy ich plany. Udało się im również odbudować i odnowić zniszczone nagrobki oraz uprzątnąć nekropolie.
Odnowione groby w Afryce
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj