PIENIĄDZE DLA OŚWIĘCIMIA
2010-04-26
3,825 mln zł trafi do regionu oświęcimskiego w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W aneksach, które zostały podpisane przez Stanisława Kracika, wojewodę małopolskiego oraz Józefa Kałę, starostę powiatu oświęcimskiego i Andrzeja Bibrzyckiego, wójta gminy Oświęcim, podzielono te fundusze.

- Bardzo cieszę się, że kolejne fundusze trafią do powiatu i gminy. To ważne, by otoczenie byłych obozów koncentracyjnych zostało doprowadzone do porządku, by godnie przyjmować tysiące osób, chcących odwiedzić to miejsce kaźni oraz by poprawić układ komunikacyjny w regionie - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

1,675 mln zł trafi do Powiatu Oświęcimskiego. Na ten rok zaplanowano trzy zadania. Najważniejsze to przebudowa ulic Nojego i Tysiąclecia w Oświęcimiu, która ma poprawić m.in. dojazd do obiektów sportowych (basenu i lodowiska) oraz do planowanego do budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego. Zmodernizowana zostanie ul. Więźniów Oświęcimia (500 tys. zł), a 50 tys. zł zostanie wydane na porządkowanie nieruchomości Skarbu Państwa w otoczeniu obozu Auschwitz.

2,15 mln zł przeznaczone jest na zadania Gminy Oświęcim. Najważniejszą inwestycją będzie budowa parkingu dla zwiedzających KL Birkenau. Nowy parking na 147 samochodów i 36 autokarów wraz z zapleczem socjalno-sanitarnym ma powstać w ciągu dwóch lat. W tym roku wydane na ten cel zostanie 1,15 mln zł. Oprócz tego gmina planuje budowę i modernizacje parkingów oraz dróg w rejonie Międzynarodowego Pomnika Ofiar Faszyzmu oraz Bramy Śmierci” (300 tys. zł), budowę przedłużenia ul. Kombatantów (150 tys. zł), uporządkowanie terenu wokół byłych magazynów spożywczych obozu w Brzezince (50 tys. zł) oraz przygotowanie dokumentacji potrzebnej do budowy drogi, która ma oddalić ruch samochodowy z bezpośredniego sąsiedztwa obozu Birkenau (500 tys. zł).

W tegorocznym programie zajdą pewne zmiany. Rada Ministrów ma niebawem rozpatrzyć propozycję, by rewitalizacją budynków po zakładach tytoniowych zajęła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu (która chce zaadaptować budynek na swoje potrzeby), a budynek po zakładach zbożowych miasto. Druga poprawka dotyczy modernizacji ulic Pilata i Olszewskiego, która ma zostać przełożona na przyszły rok, by nie paraliżować centrum miasta, bowiem na ten rok zaplanowanych jest tam także kilka innych poważnych remontów. W zamian za to finansowana będzie budowa Centrum Edukacyjno Sportowego. Po akceptacji zmian przez Radę Ministrów podpisane zostaną kolejne aneksy z miastem Oświęcim oraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Oświęcimiu. W sumie w tym roku w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego region oświęcimski otrzyma 5,9 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy powstał w 1996 roku, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów, dotyczących upamiętnienia miejsca masowej zagłady w Auschwitz-Birkenau, a także by pomóc Oświęcimiowi w rozwiązaniu problemów dotyczących m.in. infrastruktury. Obecnie trwający trzeci etap, przewidziany na lata 2007-2011, koncentruje się na porządkowaniu i zagospodarowaniu terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, poprawie dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla pielgrzymów i turystów oraz osób dojeżdżających do pracy, rozwoju działalności edukacyjnej na poziomie szkoły wyższej, związanej m. in. z problematyką praw człowieka, stosunków międzynarodowych i pokoju oraz na poprawie atrakcyjności turystycznej Oświęcimia poprzez renowację obiektów zabytkowych i zabytkowej infrastruktury.
oświęcim auschwitz muzeum
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj