POGRZEBY MAŁOPOLAN - OFIAR KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM
2010-04-26
W poniedziałek (26 kwietnia) odbył się pogrzeb Ewy Bąkowskiej, przedstawiciela Rodzin Katyńskich.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.00 w nowej kaplicy na cmentarzu Salwatorskim. Podczas nabożeństwa Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, w imieniu marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP, odznaczył pośmiertnie Ewę Bąkowską Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Po mszy św. nastąpiło złożenie ciała do grobu.

W sobotę (24 kwietnia) odbył się pogrzeb gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej. Po niej kondukt żałobny przeszedł na cmentarz Salwatorski, gdzie nastąpiło złożenie ciała do grobu. Gen. Bronisław Kwiatkowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W niedzielę (25 kwietnia) odbył się pogrzeb gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych RP.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 14.00 w kościele św. Agnieszki przy ul. Dietla 30. Następnie kondukt żałobny przeszedł na cmentarz Rakowicki, gdzie nastąpiło złożenie ciała do grobu. Gen. Włodzimierz Potasiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W niedzielę (25 kwietnia) odbył się pogrzeb Wiesława Wody, posła na Sejm RP.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 15.00 w Bazylice Mariackiej. Wiesław Woda został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP. Po nabożeństwie kondukt żałobny przeszedł na cmentarz Rakowicki, gdzie nastąpiło złożenie ciała do grobu.

W piątek (23 kwietnia) odbył się pogrzeb Janusza Kurtyki, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 13.00 w kościele św.św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie. Podczas nabożeństwa Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, w imieniu marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP, odznaczył pośmiertnie Janusza Kurtykę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Po nabożeństwie kondukt żałobny przeszedł na cmentarz Rakowicki, gdzie o godz. 16.00 nastąpiło złożenie ciała do grobu.

W czwartek (22 kwietnia) w Krakowie pochowana została Janina Natusiewicz – Mirer.

Msza św. z ceremoniałem wojskowym rozpoczęła się o godz. 13.00 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Podczas nabożeństwa Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, w imieniu marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP, odznaczył pośmiertnie Janinę Natusiewicz - Mirer Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także wygłosił przemówienie.

Po nabożeństwie żałobnym nastąpiło złożenie ciała do rodzinnego grobowca na cmentarzu, który znajduje się przy Klasztorze o. Benedyktynów.

22 kwietnia w Żabnie (powiat tarnowski) odbył się pogrzeb Wojciecha Seweryna, przedstawiciela Rodzin Katyńskich.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 15.00 w kościele pw. Świętego Ducha w Żabnie przy Rynku 27. Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski odznaczył pośmiertnie Wojciecha Seweryna Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanego przez marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP. Wojciech Seweryn spoczął na cmentarzu parafialnym w Żabnie. W środę (21 kwietnia) w Krakowie pochowany został Andrzej Kremer, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Msza św. rozpoczęła się o godz. 9.30 w kościele parafialnym Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Meissnera 20. Podczas nabożeństwa Andrzej Kremer został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Odznaką Honorową „Bene merito”.

W uroczystości żałobnej udział wziął m.in. Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych, Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, przedstawiciele placówek dyplomatycznych oraz wielu polityków. Po mszy św. kondukt żałobny przejechał na cmentarz Rakowicki. Andrzej Kremer spoczął w Alei Zasłużonych.

21 kwietnia także odbył się pogrzeb Andrzeja Sariusza – Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Ofiar Katynia. Msza św. rozpoczęła się o godz. 13.00 w kaplicy cmentarnej na Rakowicach. Po niej nastąpiło złożenie ciała do rodzinnego grobowca. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, w imieniu marszałka sejmu RP Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki prezydenta RP, odznaczył pośmiertnie Andrzeja Sariusza – Skąpskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

We wtorek, (20 kwietnia) w Krakowie odbył się pogrzeb Zbigniewa Wassermana. O godz. 12 rozpoczęła się msza święta w Bazylice Mariackiej. Po niej kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta na cmentarz parafialny na Bielanach przy ul. Orlej, gdzie o godz. 15 nastąpiło złożenie ciała do grobu. W uroczystości żałobnej wziął udział m.in. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Czarna wstążka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj