NIE MA ZAGROŻENIA PYŁEM WULKANICZNYM
2010-04-19
Pył wulkaniczny znajdujący się nad Polską przemieszcza się na wysokości ok. 6 - 11 km nad ziemią. Na tej wysokości nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi stały monitoring sytuacji.

Skład chemiczny pyłu wulkanicznego nie odbiega, pod względem skutków zdrowotnych, od tzw. „pyłu ulicznego”, którym większość z nas oddycha codziennie.
Cząstki pyłu wulkanicznego są drobne, więc mogą się dostać do układu oddechowego. Z tego powodu, gdyby pył opadł, może powodować podrażnienie dróg oddechowych i skutki zdrowotne u osób o skłonnościach alergicznych, astmatyków, małych dzieci, osób ze schorzeniami układu oddechowego i krwionośnego. Według wstępnych ocen Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla przeciętnie zdrowych osób opadający pył wulkaniczny nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Na razie pył przemieszcza się na wysokości 6 – 11 km nad ziemią i nie opada niżej.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi stały monitoring stężenia pyłów w powietrzu. Aktualne dane podawane są na stronie internetowej inspektoratu www.krakow.pios.gov.pl
collegium novum uniwersytet jagielloński kraków edukacja nauka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj