UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE MARII I LECHA KACZYŃSKICH NA WAWELU
2010-04-26
W niedzielę (18 kwietnia) w Krakowie odbyły się uroczystości związane z pochówkiem Pary Prezydenckiej na Wawelu.

W niedzielę około godz. 10.00 dotarły z Warszawy do Krakowa trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich. Kondukt przeszedł ulicami Krakowa na Rynek Główny i dotrze do Bazyliki Mariackiej.

O godz. 14.00 rozpoczęła się żałobna msza święta, do której słowo wstępne wygłosił ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi biorący udział w uroczystościach.

Do Bazyliki Mariackiej mogła wejść tylko najbliższa rodzina Pary Prezydenckiej, przedstawiciele władz Polski oraz głowy państwa i szefowie rządów zagranicznych. Wstęp do kościoła Mariackiego w tym dniu był ograniczony ze względów bezpieczeństwa.

O godz. 15.30 orszak żałobny przeszedł ul. Grodzką do katedry wawelskiej. Od chwili, gdy kondukt doszedł pod Krzyż Katyński przy kościele św. Idziego, aż do momentu wejścia konduktu do katedry, brzmiał Dzwon Zygmunta.

Pozostali goście pozostali w Bazylice Mariackiej, gdzie wysłuchali koncertu w wykonaniu Filharmoników Berlińskich. Po koncercie przejechali w kolumnach samochodowych na wzgórze wawelskie. Mieszkańcy, którzy zgromadzą się na Rynku Głównym, nie mogli wziąć udziału w kondukcie, ani nie mogli przejść na wzgórze wawelskie.

Uroczystości pogrzebowe można było oglądać na telebimach, które ulokowane zostały na Błoniach, na Rynku Głównym, w Łagiewnikach oraz na dodatkowych ekranach przy ul. Szewskiej na rogu ul. Św. Anny i Wiślnej.

O godz. 16.30 rozpoczęło się liturgiczne pożegnanie Pary Prezydenckiej. Uroczystość poprowadził ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

O godz. 17.15 , po modlitwie w katedrze wawelskiej trumny zostały zniesione do pomieszczenia poprzedzającego kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie zostały złożone w sarkofagu z alabastru. W uroczystości złożenia trumien do grobowca udział wzięła jedynie najbliższa rodzina Pary Prezydenckiej. W momencie składania ciał prezydenta do grobu zostało oddanych 21 salw armatnich.

Po uroczystościach pogrzebowych przedstawiciele zagranicznych delegacji składali kondolencje rodzinie Pary Prezydenckiej oraz najwyższym władzom państwowym.

W uroczystościach pogrzebowych Marii i Lecha Kaczyńskich udział wzięło ok. 150 tys. osób. Do Krakowa przybyło ok. 20 zagranicznych delegacji. W Krakowie koordynatorem przygotowań do pogrzebu był Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim przez ostatnie kilka dni parę razy dziennie odbywały się spotkania sztabu organizacyjnego.
- Dziękuję serdecznie wszystkim służbom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację uroczystości. Mieliśmy bardzo mało czasu na przygotowania, ale wszystko udało się dopracować - mówi Stanisław Kracik.
Małopolski Urząd Wojewódzki opiekował się delegacjami gości z zagranicy oraz z Polski: zapewnił transport, parkingi, miejsca w hotelach, opiekował się nimi w czasie uroczystości. Wspólnie z Kancelariami Premiera i Prezydenta RP czuwał nad formą i przebiegiem uroczystości pogrzebowych. Stanisław Kracik osobiście nadzorował prace nad projektowaniem i realizacją sarkofagu dla prezydenckiej pary oraz nad przygotowaniem krypty do pochówku.

W całej operacji bezpieczeństwa pilnowało 2800 małopolskich policjantów oraz ponad 1300 policjantów z innych regionów kraju. W gotowości było prawie 1250 strażaków (w tym prawie 700 strażaków ochotników).
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że ogółem w zabezpieczeniu uroczystości brało udział: 56 ambulansów, 147 ratowników w patrolach pieszych, 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, 6 namiotów medycznych. W szpitalach dyżurowało 366 lekarzy. W czasie uroczystości pogrzebowych udzielono pomocy 80 osobom, z czego 46 zostało odwiezionych do szpitali.
Pomoc niosły też 2 patrole ratowników na motocyklach i 4 patrole ratowników na rowerach z Fundacji R2, która współpracuje z wojewodą małopolskim. Na krakowskie uroczystości akredytowało się ok. 2 tys. dziennikarzy. Obsługą mediów zajmowało się Centrum Informacyjne Rządu wraz z biurem prasowym wojewody. Dziennikarze mieli do dyspozycji multimedialne centrum prasowe w hali „Wisły”, przygotowane przez Polską Agencję Prasową.

W dalszym ciągu wojewoda otacza opieka rodziny ofiar katastrofy. Decyzją Rady Ministrów przyznano im jednorazową pomoc finansową po 40 tys. zł na rodzinę. Pieniądze te zostały przekazane rodzinom na konta w czwartek, 15 kwietnia. Rząd pokrywa również koszty uroczystości żałobnych i koszty związane z pogrzebem osób, które zginęły w katastrofie samolotu (Rada Ministrów przeznaczyła na ten cel w sumie 20 mln zł). Do opieki nad poszczególnymi rodzinami zostali wyznaczeni koordynatorzy, na bieżąco monitorujący potrzeby. Pomoc obejmuje głównie organizację pogrzebu. Małopolskie Kuratorium Oświaty objęło opieką dzieci ofiar, które są jeszcze w wieku szkolnym. Dotyczy to 5 dzieci.
pogrzeb trumna kaczynski
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj