OPIEKA NAD RODZINAMI OFIAR
2010-04-26
Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, objął opieką rodziny Małopolan, którzy zginęli w katastrofie lotniczej koło Smoleńska. Takie działanie zostało podjęte w porozumieniu z Jerzym Millerem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Rodzinom ofiar decyzją Rady Ministrów przyznano jednorazową pomoc finansową po 40 tys. zł na rodzinę. Pieniądze te zostały przekazane rodzinom na konta w czwartek, 15 kwietnia. Rząd pokrywa również koszty uroczystości żałobnych i koszty związane z pogrzebem osób, które zginęły w katastrofie samolotu (Rada Ministrów przeznaczyła na ten cel w sumie 20 mln zł).

Małopolski Urząd Wojewódzki pomaga rodzinom ofiar. Do opieki nad poszczególnymi rodzinami zostali wyznaczeni koordynatorzy, na bieżąco monitorujący potrzeby. Pomoc obejmuje głównie organizację pogrzebu.

Małopolskie Kuratorium Oświaty objęło opieką dzieci ofiar, które są jeszcze w wieku szkolnym. Dotyczy to 5 dzieci. W poniedziałek (19 kwietnia) Małopolski Kurator Oświaty spotka się z dyrektorami szkół, w których uczą się dzieci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Obecnie wszystkie dzieci normalnie uczęszczają na zajęcia, szkoły zapewniają pomoc specjalistów: psychologów oraz pedagogów. Jeśli będzie taka potrzeba, zorganizowana zostanie pomoc indywidualna, pomoc pedagogiczna. Pedagodzy oraz psychologowie będą organizować spotkania z uczniami klas tych uczniów, by umieli zachować się w tej trudnej sytuacji. Pomoc specjalistów może okazać się potrzebna nawet po kilku tygodniach od katastrofy, dlatego dyrektorzy oraz nauczyciele będą zwracać szczególną uwagę na uczniów.
małopolski urząd wojewódzki muw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj