MINISTER O NARODOWYM CENTRUM NAUKI
2010-04-07
W Krakowie gościła Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, która opowiedziała o tym, jak działać będzie Narodowe Centrum Nauki. Pani minister obejrzała budynki, które mogłyby być siedzibą NCN.

- Jestem dumny, że tak ważna instytucja będzie miała siedzibę w Krakowie – podkreśla Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. Barbara Kudrycka zaznaczyła, że obecnie na badania podstawowe wydawane jest rocznie ok. 0,5 mld zł, więc przynajmniej takim budżetem ma dysponować NCN. Instytucja docelowo ma zatrudniać ok. 100 osób.

Na siedzibę NCN Stanisław Kracik zaproponował kamienicę przy ul. Brackiej 13. Krzysztof Krzysztofiak, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, poinformował, że siedziba NCN może znaleźć się w biurowcu agencji, który powstanie w 2012 roku. Na liście potencjalnych lokalizacji są też dwie zaproponowane przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego: kamienica przy Rynku Głównym 29 oraz przy Małym Rynku 5 i 6.

Narodowe Centrum Nauki ruszy w nowym roku akademickim 2010/11 – ma to być w pełni niezależna od polityków i administracji centralnej agencja, zarządzająca funduszami na badania naukowe. Po raz pierwszy w historii polski rząd zdecydował się ulokować instytucję tej rangi poza stolicą.

NCN będzie rozdzielać w drodze otwartych, przejrzystych konkursów publiczne środki na realizację najambitniejszych, pionierskich projektów badawczych. O granty NCN będą mogły się ubiegać zarówno instytuty naukowe i zespoły badawcze, jak i osoby fizyczne, prowadzące na własną rękę badania, które mogą stanowić w przyszłości przełom dla dotychczasowego stanu wiedzy.
Narodowe Centrum Nauki Kudrycka Kracik wojewodaNarodowe Centrum Nauki Kudrycka Kracik wojewoda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj