PRZERWANY MECZ. 1768–1815
2010-04-07
8 kwietnia o godz. 12 w Pałacu Krzysztofory otwarta została wystawa "Przerwany mecz. 1768–1815". W uroczystości wziął udział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, który objął patronat nad tą nowatorską ekspozycją Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

„Przerwany mecz” to wystawa, która dotyczy tragicznych dla Polski i Krakowa lat 1768–1815. Jej forma bazuje na skojarzeniu zmagań politycznych z rywalizacją sportową - ma to ułatwić dotarcie szczególnie do dzieci i młodzieży. Ekspozycja, odchodząc od utartych schematów przedstawiania historii Polski, pozwala na nowo, z dystansem spojrzeć na nasze dzieje.

Głównym tematem ekspozycji są dzieje Krakowa ukazane na tle burzliwej historii Polski i Europy w latach 1768–1815, czyli od konfederacji barskiej przez insurekcję kościuszkowską, rozbiory, walkę o niepodległość, powstanie Księstwa Warszawskiego do klęski Napoleona. Wydarzenia, postacie oraz eksponaty zostały przedstawione w konwencji sportowej, dlatego poszczególne elementy są zestawione na zasadzie luźnej analogii z pojęciami związanymi z meczem piłkarskim. Każda sala ekspozycyjna dzięki swojej nazwie odwołuje się do sytuacji i rzeczy charakterystycznych dla rozgrywek piłkarskich. Muzeum do tej wystawy przygotowało bogatą ofertę warsztatów, lekcji i prelekcji dla uczniów, którzy zechcą poznawać historię dzięki atrakcyjnej dla nich sportowej konwencji. Ekspozycja w pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 otwarta będzie dla zwiedzających do 18 lipca 2010.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: Przerwany mecz.
insygnia muzeum historyczne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj