REGIONALNA MAPA ZDROWIA
2010-03-19
Kilkudziesięciu przedstawicieli rad lekarskich i urzędów wojewódzkich z całej Polski spotkało się w czwartek (18 marca) w Krakowie na konferencji „Regionalna mapa zdrowia”, by porozmawiać o problemach dotyczących lekarzy i pacjentów, związanych z obecnym systemem opieki zdrowotnej. Spotkanie zorganizował Stanisław Kracik, wojewoda małopolski oraz Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie.

Dyskusja skoncentrowała się wokół kilku zagadnień. Jeden z problemów dotyczył zabezpieczenia specjalistycznych kadr medycznych. Lekarze zwracali uwagę, że kształci się zbyt mało specjalistów i za kilka czy kilkanaście lat może ich zabraknąć. Luka pokoleniowa może też spowodować brak doświadczonych lekarzy, którzy mogliby kształcić młodych specjalistów.

Zwracano też uwagę, że pacjenci skarżą się na kolejki do specjalistów, bowiem ich kontraktowanie nie wynika z realnego zapotrzebowania. Druga sprawa to relacje lekarzy, czyli świadczeniodawców, z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę, że powinni mieć większy wpływ na zmiany w warunkach kontraktowania usług, gdyż mogą podsunąć wiele cennych rozwiązań, sprzyjających stabilizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Stanisław Kracik zaproponował, by postulaty środowiska lekarskiego dotyczące zarówno specjalizacji, jak i relacji z NFZ-em, zostały usystematyzowane i wspólnie przedstawione władzom w Warszawie.
operacja lekarz szpital zdrowie transplantacje
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj