67. MARSZ PAMIĘCI PRZESZEDŁ ULICAMI KRAKOWA
2010-03-11
W niedzielę (14 marca) ulicami Krakowa przeszedł Marsz Pamięci w 67. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Uczestnicy spotkania, w którym udział wziął także Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, oddali hołd pomordowanym obywatelom miasta.

Marsz Pamięci rozpoczął się o godz. 12.00 na placu Bohaterów Getta. Następnie uczestnicy przeszli ulicą Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską na teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, dokładnie tą samą trasą, którą kiedyś szli Żydzi. Tam przy pomniku ofiar odmówiona została modlitwa za zmarłych – Kadisz.

W spotkaniu co roku uczestniczy blisko tysiąc osób, m.in. Żydzi z Izraela, Argentyny i Wielkiej Brytanii, w tym ci, którzy ocaleli z zagłady, a także władze Krakowa, województwa małopolskiego oraz mieszkańcy.

3 marca 1941 roku w krakowskim Podgórzu Niemcy utworzyli getto, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy Żydów, obywateli Krakowa. Ostateczna jego likwidacja rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. Wówczas większość mieszkańców przesiedlona została do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, część wywieziono do Auschwitz – Birkenau, a ok. 1000 osób zostało zamordowanych w czasie likwidacji getta.
Pomnik pomordowanych Żydów w Płaszowie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj