INAUGURACJA ROKU CHOPINOWSKIEGO
2010-03-01
W 2010 roku przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. W niedzielę (28 lutego) odbyła się inauguracja Roku Chopinowskiego w Krakowie .

W programie uroczystości znalazło się m.in. odsłonięcie medalionu Fryderyka Chopina w Krypcie Wieszczów, koncert fortepianowy w Katedrze Wawelskiej oraz otwarcie wystawy poświęconej muzykowi w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie. W inauguracji Roku Chopinowskiego udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 mszą świętą w Katedrze Wawelskiej. Po mszy, w Krypcie Wieszczów, została odsłonięta kopia Medalionu Fryderyka Chopina z jego nagrobka na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Następnie zaproszeni goście wysłuchali pierwszego w historii Katedry Wawelskiej koncertu fortepianowego. Kevin Kenner wykona Scherzo nr 4 E-dur op.54.

W Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego o godz. 18.00 odbył się kolejny koncert muzyki Chopina w wykonaniu Kevina Kennera. Została otwarta również wystawa „Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki”. Zobaczymy na niej m.in. oryginalne partytury i rękopisy utworów Chopina pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteki Jagiellońskiej. O godz. 20.00 w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych została otwarta wystawa poświęcona pianiście „Chopin – Fin de Siécle”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.chopin2010.pl oraz www.chopin.tvp.pl.
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj