PRAWA MIEJSKIE DLA RADŁOWA
2010-02-12
W Małopolsce mamy już 60 miast. W niedzielę (14 lutego) Stanisław Kracik, wojewoda małopolski przekazał akt nadania praw miejskich dla Radłowa.

Pierwsza historyczna wzmianka o Radłowie pojawia się w dokumencie z roku 1084. Radłów funkcjonował przez wieki jako niewielkie miasteczko. W latach 20. XX wieku na radłowskim rynku wybudowano ratusz, w którym urzędował burmistrz i rada miejska. Po reformie samorządowej w roku 1934 Radłów administracyjnie stał się wsią. Prawa miejskie odzyskał 1 stycznia 2010 roku.

Stanisław Kracik wręczył Zbigniewowi Kowalskiemu, wójtowi Radłowa akt nadania praw miejskich podczas wspólnej sesji Rady Miejskiej Radłowa oraz Rady Powiatu w Tarnowie, która odbyła się w Pałacu Dolańskich w Radłowie o godz. 14.15.

Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Radłowie, która rozpoczęła się o godz. 11.30. Wspólna sesja Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu w Tarnowie odbyła się godz. 14. 15.
W programie zaplanowano również wystawę „Twórczość Radłowian”, przygotowaną przez malarzy, rzeźbiarzy oraz poetów mieszkających w Radłowie. Podczas spotkania arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce otrzymał tytuł Honorowego Obywatela powiatu tarnowskiego.

Radłów znajduje się w powiecie tarnowskim. Liczy ponad 2700 mieszkańców.
Centrum Radłowa, wraz z rynkiem, kościołem i XIX-wiecznym pałacem jest wpisane do rejestru zabytków. Miasteczko jest siedzibą władz samorządowych gminy Radłów, która składa się z 14 sołectw.
Radłów pełni funkcję lokalnego centrum edukacyjno-kulturalnego. Absolwentami miejscowego Liceum Ogólnokształcącego są m.in. prof. Franciszek Ziejka, arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

Nadanie praw miejskich ma przede wszystkim charakter prestiżowy. Formalnie zmienia się niewiele. Wójtowie automatycznie staną się burmistrzami, a Rada Gminy - Radą Miasta. Ustalanie wysokości podatków i opłat lokalnych pozostanie w kompetencji Rady Gminy i żadne przepisy nie narzucają konieczności zwiększenia tych opłat.

Prawa miejskie nadawane są przez premiera RP w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Nie ma ściśle określonych prawem warunków nadania praw miejskich. Na status miasta mogą zwykle liczyć miejscowości liczące powyżej 2 tys. mieszkańców, posiadające infrastrukturę o charakterze miejskim: kanalizację, wodociąg, oczyszczalnię ścieków, instytucje oświatowe i kulturalne, zwartą zabudowę z ulicami i chodnikami. Miastami mogą zostać miejscowości pełniące rolę lokalnych ośrodków administracyjnych i społecznych. Większość (co najmniej 2/3) mieszkańców powinna mieć zatrudnienie poza rolnictwem. Duże znaczenie ma historia miejscowości, a szczególnie posiadanie w przeszłości praw miejskich.
radłów
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj