WYSTAWA O REPATRIANTACH
2010-02-12
O losach Polaków zesłanych do Kazachstanu opowiada wystawa fotograficzna, którą można oglądać w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie przy ul. Basztowej 22.

Wystawa jest opowieścią o losach Polaków deportowanych do Kazachstanu w latach 30-tych XX wieku. Dzięki zdjęciom, opisom i dokumentom można dowiedzieć się jak wyglądało ich życie w Kazachstanie.

Kim są Polacy z Kazachstanu?
W latach 1936 – 1937 władze Związku Radzieckiego rozpoczęły masowe deportacje Polaków mieszkających na terytorium Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Polaków przesiedlono głównie do Kazachstanu. Po II wojnie światowej deportowanych Polaków nie objęła żadna z repatriacji przeprowadzanych na podstawie porozumień oraz umów międzynarodowych, ponieważ nie posiadali oni już obywatelstwa polskiego. Dopiero w połowie lat 90–tych, dzięki nowym przepisom, Polacy, którzy w latach 30-tych zostali przymusowo przesiedleni, mogli składać wniosek o uznanie za repatrianta. Obecnie w Małopolsce mieszka ponad 550 repatriantów.

Wystawa jest czynna w godzinach pracy urzędu: w poniedziałek w godz. 9:00 – 17:00, od wtorku do piątku w godz. 7:30 – 15:30. Można ją oglądać do końca lutego w holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (parter) przy ul. Basztowej 22.

Autorem wystawy jest Związek Repatriantów RP oraz Starostwo Powiatowe w Wieliczce.
wystawa repatrianci repatriacja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj