MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
2009-12-04
5 grudnia (sobota) w Krynicy-Zdroju obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Udział w nim wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 14.00 w sali koncertowej Pijalni Głównej przy Bulwarach Dietla.

Podczas uroczystości przyznane zostały nagrody zwycięzcom m.in. konkursu „Wolontariusz roku 2009” w kategorii pomoc osobom niepełnosprawnym. Konkurs miał na celu dostrzeżenie i nagrodzenie osób, które pracują na rzecz osób niepełnosprawnych. Uhonorowana została także jedna z firm w konkursie „Darczyńca Ziemi Krynickiej 2009”.

Obchody zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Przystań”. Organizacja istnieje od 2007 roku, a jej głównym celem jest udzielanie pomocy we wszystkich dziedzinach życia osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz intelektualnie.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 i przypada 3 grudnia. ONZ chciało w ten sposób zwrócić uwagę na problemy tej grupy i przyczynić się do jej integracji z resztą społeczeństwa. W Polsce jest około 5,5 miliona osób niepełnosprawnych co stanowi 14 procent ludności kraju.
stowarzyszenie niepełnosprawni
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj