POROZUMIENIE W SPRAWIE S1
2009-11-13
Droga ekspresowa S1 będzie najprawdopodobniej przebiegać przez województwo małopolskie. Udało się doprowadzić do wspólnego stanowiska w sprawie przebiegu drogi.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski oraz przedstawiciele władz samorządowych województw małopolskiego i śląskiego zarekomendowali przebieg trasy S1 na odcinku pomiędzy węzłem „Kosztowy II” w Mysłowicach a węzłem „Suchy Potok” w Bielsku-Białej.

Udało się doprowadzić do porozumienia, dzięki któremu uzgodniono, że najlepszym rozwiązaniem będzie wariant VI, przebiegający przez Lędziny, Bieruń, Oświęcim, Brzeszcze, Dankowice i Starą Wieś. - Ten wariant jest najbardziej korzystny pod względem społecznym, uwzględnia też konieczność ochrony obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - podkreśla Stanisław Kracik. - Uważam też, że warto w tej sprawie podejmować dialog z organizacjami ekologicznymi.

Ostateczny przebieg drogi będzie mógł zostać ustalony po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad powinna wystąpić z wnioskiem o wszczęcie procedury do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Spotkanie w sprawie S1 odbyło się w miniony poniedziałek (9 listopada) w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim. Wzięli w nim udział m.in.: Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Adam Matusiewicz, wicewojewoda śląski, Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego, Piotr Spyra, członek zarządu województwa śląskiego oraz Krzysztof Raj, dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Autostrada
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj