WOJEWODA ODPOWIADAŁ NA PYTANIA
2009-11-13
17 listopada (wtorek) odbył się czat ze Stanisławem Kracikiem, nowym wojewodą małopolskim.

Jak zmieni Małopolskę? Co w Krakowie i krakowianach ceni najbardziej? Na te i inne pytania internautów odpowiedział Stanisław Kracik.

Zapis z czatu:

kfiatuszekOna: Jakie będą Pana obowiązki przez najbliższe dwa lata? Czym właściwie zajmuje się wojewoda?
Stanisław Kracik: Odpowiedź musiałaby być małym wykładem, ale najogólniej wojewoda jest przedstawicielem rządu w regionie czyli ma coś w rodzaju małego Gabinetu Rady Ministrów, od edukacji poprzez zdrowie do spraw obywatelskich
i gospodarczych oraz bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Krystian57***: Dobry wieczór... Czy będzie Pan kontynuował politykę swojego poprzednika?
Stanisław Kracik: Wojewoda nie prowadzi swojej polityki, ale realizuje politykę rządu. Przekazanych mi spraw przez ministra Millera nie będę kontynuował, ale już realizuję.

czarnuulka91: Stanisław Kracik był burmistrzem Niepołomic. Wiele mu zawdzięczamy, pozdrawiam serdecznie.
Stanisław Kracik: Ja też pozdrawiam, nie bez uczucia sympatii i nostalgii.

Krystian57***: Jaki jest Pana zdaniem największy problem Krakowa?
Stanisław Kracik: Problemem Krakowa jest dobre przywództwo, które zechciałoby i umiałoby wykorzystać wielki potencjał drzemiący w mieszkańcach, płynący z faktu, że Kraków jest jednym z dwóch rozpoznawalnych miast polskich na świecie.

RadioGraMuzykę: W Niepołomicach ma Pan wiele sukcesów, czy w Krakowie również możemy się tego spodziewać?
Stanisław Kracik: Teraz jestem wojewodą Małopolski, więc Niepołomice są dla mnie miłą, ale już historią, a Kraków ma swoje władze samorządowe. Ja deklaruję, że wszystko co służy rozwojowi miasta i jego mieszkańcom, będzie miało moje wsparcie.

RadioGraMuzykę: Czy łatwiej będzie pracować nad rozwojem Krakowa i jego okolic, kiedy nasze miasto stanie się metropolią? Zgodnie z planowaną ustawą?
Stanisław Kracik: Ustawa jest planowana, ale jej nie ma. Kraków będzie na tyle metropolią na ile zechce współpracować
i przekonać do siebie sąsiadujące z nim gminy.

PolitykzKrwi: Jakie powinny być najważniejsze cechy prawdziwego działacza samorządowego?
Stanisław Kracik: Kompetencja, uczciwość i nie pracowanie od wyborów do wyborów, tzn. długofalowa wyobraźnia.

PolitykzKrwi: Jakie jest motto Pańskiego działania?
Stanisław Kracik: Mottem jest dobrze pojmowana służba publiczna, tzn. taka praca, która jest daleka od napawania się władzą. Jest ciągłym odpowiadaniem sobie na pytanie, co mogę zrobić w ramach powierzonych mi obowiązków
i uprawnień.

Molerto: W czym Małopolska jest lepsza od innych rejonów Polski a co potrzeba zmienić?
Stanisław Kracik: Małopolska ma swoją, po pierwsze, stoliczną przeszłość, po drugie pamięć o sprawnej galicyjskiej administracji, po trzecie jest stolicą kultury, po czwarte miejscem życia kochających wolność ludzi (patrz górale) i dumnych z tego, że są Małopolanami. Ma mieszkańców zaradnych, samodzielnych - kto mi nie wierzy, niech przejedzie 100 km na północ. Obejrzy podwórka, gospodarstwa - przekona się czym jest Małopolska.

krzychu669: Witam czy są planowane jakieś większe inwestycje w regionie?
Stanisław Kracik: Przed chwilą wróciłem z Warszawy, gdzie przekonywaliśmy z marszałkiem Sową trzech ministrów co do tego, że trzeba budować drogę S1 łączącą Śląsk poprzez Oświęcim z Krakowem. Prowadzone są przygotowania tzw. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej Bielsko - Głogoczów. Wydaje się, że da się uzgodnić nową wersję ostatniego odcinka Zakopianki, polegającego na tym by wjazd do i wyjazd z Zakopanego miał charakter tzw. dróg promienistych. Rusza budowa ciągu dalszego autostrady Szarów - Tarnów. Ponieważ Kraków i pozostałe gminy Małopolski finalizują wiele projektów współfinansowanych ze środków Europejskich, przygotowywane są też duże projekty związane z poprawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Ja mam za zadanie koordynować program Górna Wisła dla 5 województw. Wartość tego zadania będzie ok. 4 miliardów zł.

enha99990: Czy kompetencje wojewody i marszałka nie nakładają się na siebie?
Stanisław Kracik: Nie. Są precyzyjnie rozdzielone a tam, gdzie dochodzi do sporów, znaczy że albo obydwie strony, albo jedna jest nadambitna. W przypadku Małopolski, ja mogę powiedzieć, że ta współpraca układa się po partnersku i na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

SmokWawelski!!!!: Kiedy w gminach województwa małopolskiego będzie kanalizacja? Gościłem niedawno w podkrakowskiej wsi znajomych z Paryża, którzy łapali się za głowy że u nas przy domostwach jest szambo.
Stanisław Kracik: Jest jeszcze gorzej. Ponieważ cześć podkrakowskich gmin przez 20 lat nie zdążyła zbudować wodociągów. Kanalizacji nie zbuduje nikt z Brukseli, nie zbudują marszałkowie ani starostowie. To jest zadanie własne gmin, na które w najprostszym wypadku można otrzymać umarzalne pożyczki - 40%, a dla ambitniejszych, jest wiele projektów ze środków Europejskich - tylko trzeba chcieć i umieć po nie sięgnąć. Za rok są wybory samorządowe i brak infrastruktury kanalizacyjnej powinien być jednym z kryteriów oceny jakości pracy dotychczasowych włodarzy gmin.

sarajana: A propos edukacji - chcielibyśmy zrobić coś dla szkoły - zwiększyć zaangażowanie rodziców. Czy jest szansa na Pana wsparcie w tej sprawie?
Stanisław Kracik: Dawałem tego dowody przez 19 i pół roku i wielokrotnie dziękowałem rodzicom, że bez nich nie zbudowalibyśmy i nie skomputeryzowali wielu szkół a fakt, że 4 z 5 gimnazjów prowadzone są w Niepołomicach przez rodziców niech będzie dowodem na to, że z każdym rodzicem, który chce by w szkole było lepiej jestem gotów współdziałać. Jak są gdzieś w tej sprawie blokady lub opory - radzę je przełamywać.

adames25: Co Małopolska zrobi dla Euro 2012?
Stanisław Kracik: Rozumiem, że będziemy pięknie kibicować. Tak na serio, to spotkałem się z senatorem Janem Rulewskim i jego pomysły dotyczące roku 2011 by w Krakowie zorganizować "Mistrzostwa Kibiców", bo zgadzam się z jego tezą, że w Europie nie zaimponujemy ani bogactwem, ani jakością stadionów, o drogach nie mówiąc. Możemy im zaimponować kulturą kibicowania i nie chodzi tylko tutaj o fragment "nic się nie stało”, ale uczynienie z kibicowania takiego "rytuału", który byłby tylko polskim i pozostawił w pamięci kibiców z innych krajów niezatarte, pozytywne wspomnienie. Po drugie, mam swoją tezę dla której Kraków nie znalazł się na liście miast, w których rozgrywane będą mistrzostwa, ale to osobny temat na inną okazję.

Olka_18_lat_: Czy województwo małopolskie jest przygotowane do ewentualnej obrony przed panującą grypą?
Stanisław Kracik: Codziennie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego publikuje raport poświęcony tej sprawie, przesyłając go do Warszawy. Ja w czwartek, wspólnie z Małopolskim Inspektorem Sanitarnym, przekażemy informacje na ten temat podczas konferencji prasowej.

m.binkowski: Dobry wieczór Panie Stanisławie - rozumiem, że musi Pan myśleć o całym województwie na wielu płaszczyznach. Mam jednak pytanie czy zamierza Pan w jakiś szczególny sposób zająć się promowaniem ekologii?
I ewentualnie w jaki sposób będzie to miało wpływ na podmioty gospodarcze?
Stanisław Kracik: Kilka dni temu, zakończyła się konferencja poświęcona Czystemu Biznesowi, gdzie uhonorowano kilkuset laureatów min. za to, że stosują czyste technologie, ale i za to, że oszczędzają polskie lasy posługując się elektroniczną wersją korespondencji, że używają odnawialnych źródeł energii. Ochrona przyrody w Małopolsce, to nie tylko obszary Natura 2000. To wielki projekt energii solarnej dla indywidualnych domów finansowanych z tzw. Mechanizmu Szwajcarskiego. Jutro goszczę szwajcarskiego koordynatora tego projektu a nie bez dumy podkreślam, że na 10 projektów w Polsce, z Małopolski zakwalifikowały się 3. Razem jest to kilka tysięcy domów, które będą mogły mieć ciepłą wodę i ogrzewanie dzięki energii słonecznej. Ekologia to min. krakowski zielony Zakrzówek - projekt pod którym podpisało się ponad 12 tys. Krakowian.

kris00007: Jakie ma Pan zapatrywanie na pozostawienie ogrodów działkowych które radni Krakowa chcą zlikwidować?
Stanisław Kracik: We wszystkim co robimy i mówimy potrzebny jest umiar i nie czarno - białe widzenie świata. Nie można akceptować sytuacji w której tak jak na Górze Chełmskiej w gminie Kłaj powstało 700 domów (dziś już zalegalizowanych). Nie można również odbierać tej możliwości bycia na swoim mieszkańcom krakowskich blokowisk, dla których szczególnie w jesień życia jest to jedyne miejsce, gdzie mogą nie być skazani na telewizor, mieć swoje kwiaty w wazonach i zabierać ze sobą wnuków, żeby ich uczyć nazw drzew, krzewów i ptaków.

GrzegorzNdz: Czy są sprawy, których się Pan boi i może powiedzieć o tym otwarcie ? Tzn. sprawy trudne w Krakowie i w Małopolsce!
Stanisław Kracik: Tak. To nie jest strach. To jest obawa o to, czy uda się znaleźć wspólny język, przekonywujące argumenty i uzgodnić punkty widzenia z ekologami w sprawach planowanych inwestycji drogowych. Obawiam się, czy da się znaleźć w Krakowie takie miejsce, które poza Baryczą będzie można prowadzić nie spalarnię, ale mineralizację odpadów? Czy da się w dialogu społecznym w Krakowie uzgodnić miejsce na spopielarnię zwłok? Mam obawy, czy powiedzie się dialog w gminie Limanowa z mniejszością romską. To nie są tematy, które muszą wywoływać konflikt, ale wydaje mi się, że od początku nie były prowadzone w klimacie uczciwego dialogu a nie ma nic trudniejszego niż przełamywać złe skojarzenia i uprzedzenia.

Wisła_Krrrrakow: Co powinno przyciągać ewentualnych inwestorów do naszego województwa i czego nam brakuje?
Stanisław Kracik: Brakuje nam albo wiedzy albo wyobraźni, bo z wyjątkiem wielkich działek pod inwestycje jak np. na Dolnym Śląsku, Małopolska ma wszystkie atuty aby inwestorzy tutaj przychodzili. Po pierwsze, jest potencjał naukowy, po drugie, są absolwenci wszystkich poszukiwanych na rynku profesji, po trzecie, jest całkiem przyzwoita infrastruktura, po czwarte, jest prawie nielimitowana dostępność do energii i gazu, po piate, jest znaczący rynek wewnętrzny na produkty
i usługi, po szóste, jest w bliskim sąsiedztwie 6 milionowa aglomeracja śląska a brakuje sprawnej obsługi inwestorów, na poziomie gmin brakuje bardzo często planów zagospodarowania przestrzennego a test przeprowadzony przez zarząd województwa na próbie 25 gmin, wykazał że są i takie, które bez ogródek przepędzają inwestora na 4 wiatry.

onaNAwózku: Witam, a może zajęlibyście się bardziej ważniejszymi sprawami jak egzystencja osób niepełnosprawnych w Polsce?
Stanisław Kracik: Zajmujemy się tym i polityka społeczna to jest 70% budżetu wojewody. Dyscyplinujemy starostów aby do końca przyszłego roku doprowadzili wszelkie domy pomocy społecznej do wymaganych standardów pod rygorem ich zamknięcia. Organizujemy dwutygodniowe pobyty osób chorób na stwardnienie rozsiane i autyzm, po to aby rodziny się nimi opiekujące mogły odpocząć i pozałatwiać swoje życiowe sprawy.

biker...l: W Krakowie byłem raz w życiu i od razu na dworcu głównym rzucili mi się w oczy ludzie bezdomni. Czy ludzie na takich stanowiskach jak pan liczą tylko pieniądze. Kiedy zamierzacie myśleć też o życiu innych ludzi. Budujecie drogi mieszkania które kosztują krocie, jak młody człowiek może się zaopatrzyć w jakieś lokum które kosztuje krocie?
Stanisław Kracik: Dworce są pełne ludzi, którzy bardzo często mają domy i rodziny - bezdomność wybrali. Są też tacy, których rodziny wyprosiły z domów, ale nie bez ich udziału. Małopolska dysponuje 1500 miejscami noclegowymi, wydawanych jest 6000 gorących posiłków dziennie. Jest 10 łaźni, są schroniska, w których przyjmowani są ludzie wymagający interwencji także medycznej, ale w tych "samarytańskich działaniach" potrzebne jest to co Papież nazwał wyobraźnią miłosierdzia. Nie można bowiem na koszt innych podatników stwarzać zachętę do tego by człowiek przestał być odpowiedzialny za siebie, bo wie że zajmą się nim, ubiorą, nakarmią a on będzie miał czas oddawania się swoim nałogom.

seade19lat: A kiedy szkoły zostaną całkowicie zlikwidowane?
Stanisław Kracik: Szkoły zostaną zlikwidowane, kiedy ostatni człowiek na ziemi zda maturę.

juzek_tarnuf: Co Pan sądzi i ewentualnie zrobi z niekompetencją urzędników, która zaważyła na opóźnieniach oddania odcinka autostrady Kraków?
Stanisław Kracik: Obserwowałem te 2 i pół roku prac. Nie urzędnicy budują autostrady - oni przygotowywali umowę z wykonawcą i to jest problem konstrukcji umowy i jej rozliczenia. Ponieważ nie ulega wątpliwości, że prace trwały pół roku dłużej niż przewidywano a ich jakość była taka, że odcinek autostrady został dopuszczony do użytkowania warunkowo i to doświadczenie z wykonawcą sprawiło, że na następne etapy budowy zadanie podzielono na odcinki i wygrało je kilku różnych wykonawców. Wtedy będziemy się mogli dowodnie przekonać czy te opóźnienia były "zasługą" urzędników, czy wykonawcy.

Trawnikskoszony: Czy Pan wie co jest najpilniejszą sprawą do załatwienia w województwie małopolskim?
Stanisław Kracik: Nie ma jednej sprawy najpilniejszej. Dlatego, że jak będziemy rozmawiali o epidemii grypy, to będziemy musieli robić wszystko, aby w Małopolsce zaszkodziła najmniej. Jeśli myślimy o ludziach bezdomnych, musimy liczyć się z tym, że po jesiennych słotach przyjdą mrozy i musimy na to zaradzić. Jeśli myślimy o budżecie 2009 to musimy zrobić wszystko aby wypłacić należne zasiłki i ubezpieczenia dla bezrobotnych.

kfiatuszekOna: Dzień dobry, zastanawia mnie czy zamierza Pan kandydować na prezydenta Krakowa?
Stanisław Kracik: Jestem przyzwyczajony do tego, aby najlepiej jak umiem wykonywać pracę za którą mi płacą, co nie stoi w sprzeczności z tym, abym myślał co będę robił w przyszłości. Sprawy się wyjaśniają. Wrócimy do tego tematu.

Stanisław Kracik: Bardzo dziękuję za pytania. Przepraszam, że nie na wszystkie odpowiedź mogła być udzielona. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich kibicujących. Życzę dobrej nocy.
wojewoda stanisław kracik pierwszy dzień
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj