CENTRUM URAZOWE BĘDZIE W KRAKOWIE
2009-11-09
W Krakowie powstanie Centrum Urazowe - jeden z elementów ogólnopolskiego systemu ratownictwa medycznego. W całym kraju ma powstać od 10 do kilkunastu takich placówek. W Małopolsce wytypowany został krakowski Szpital Uniwersytecki. Jednym z elementów centrum będzie szpitalny oddział ratunkowy, który zacznie działać przy ul. Kopernika już od 1 stycznia 2010 r.

O utworzeniu centrum w Szpitalu Uniwersyteckim zadecydował wojewoda małopolski. Minister zdrowia przychylił się do tej propozycji.
Centra Urazowe są tworzone z myślą o ofiarach wypadków i katastrof. Chodzi o to, aby pacjenci od razu trafiali do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów.

- Trafiać tam będą pacjenci, którzy wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia z zakresu kilku specjalizacji, czyli wymagają jednoczesnej interwencji np. neurochirurga, ortopedy i anestezjologa. To leczenie musi też być na bardzo wysokim poziomie - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. - Utworzenie centrum to nie tylko kwestia ratowania ludzkiego życia, ale też ograniczania powikłań u chorych po wypadkach, zapobiegania trwałemu kalectwu. Właściwe leczenie pacjentów po wypadkach ma też znaczenie dla całego społeczeństwa, ponieważ daje szansę choremu na powrót do pracy i ogranicza ilość wypłacanych rent. Centra muszą być tworzone na bazie ośrodków wysokospecjalistycznych, dlatego też jednym z warunków ich utworzenia jest ścisła współpraca z uczelnią medyczną.

- Bardzo ważnym elementem działalności centrum będzie też dydaktyka - tutaj będą się uczyć lekarze i ratownicy - podkreśla dr hab. Leszek Brongel, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. - To będzie miejsce, gdzie opracowywane będą nowe standardy leczenia. Stąd tak istotne jest powiązanie centrum z uczelnią.

W całej Polsce ma powstać co najmniej 10 takich ośrodków, a w przyszłości być może kilkanaście. Niektóre z nich będą prawdopodobnie obsługiwały więcej niż jedno województwo. Na razie jeszcze ministerstwo zdrowia nie wytypowało wszystkich placówek.

Z utworzeniem centrum w Szpitalu Uniwersyteckim wiąże się jeszcze jedna, bardzo ważna dla mieszkańców Krakowa inwestycja - uruchomienie szpitalnego oddziału ratunkowego przy ul. Kopernika. Warunkiem bezwzględnym powstania centrum urazowego jest bowiem posiadanie przez szpital SOR-u. Szpital Uniwersytecki planuje więc uruchomienie oddziału ratunkowego na początku przyszłego roku. Dzięki temu miasto zyska dodatkowy szpitalny oddział ratunkowy.

Centrum urazowe w Szpitalu Uniwersyteckim powstanie na bazie już istniejących oddziałów. Wsparcie kardiochirurgiczne zapewni współpraca ze Szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie. Żeby utworzyć centrum urazowe, Szpital Uniwersytecki będzie musiał przeprowadzić częściowy remont i dokupić wyposażenie.

- Dwa już istniejące budynki przy ul. Kopernika i Botanicznej połączymy przejściami i dobudujemy nowy, bardzo zaawansowany technologicznie budynek - tłumaczy Andrzej Kulig, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. - Będzie bardzo nowocześnie wyposażony, m.in. w komorę hiperbaryczną, a na dachu będzie lądowisko dla helikopterów.

Pieniądze na ten cel pochodzić będą z programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Dla całego kraju przewidziano ponad 34 mln euro. Z tej kwoty Szpital Uniwersytecki otrzyma ok. 12 milionów złotych. Oprócz tego, Szpital Uniwersytecki planuje przeznaczyć na budowę centrum urazowego prawie 54 mln złotych, z czego prawie 46 mln pochodzić będzie z funduszy unijnych z Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego.
System centrów urazowych w Polsce powinien być gotowy w roku 2013.
karetka pogotowie zdrowie ratownictwowojewoda kracik centrum urazowe brongel rut szpital
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj