JUBILEUSZ EDWARDA LINDE - LUBASZENKI
2009-10-21
Edward Linde - Lubaszenko – wybitny krakowski artysta obchodził 70 – te urodziny
i 50 - lecie pracy artystycznej. Z tej okazji aktorzy Teatru Nowego w Krakowie przygotowali jubileusz, podczas którego aktor otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Spotkanie jubileuszowe, w którym udział wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski odbyło się 23 października (piątek) o godz. 20.30 w Teatrze Nowym przy ul. Gazowej 21.

Podczas uroczystości zaproszeni goście obejrzeli premierę spektaklu „Lęki poranne” w reżyserii Piotra Siekluckiego. W roli głównej wystąpił sam jubilat.

Po premierze Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski wręczył artyście srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany osobom, które szczególnie wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej oraz działalności kulturalnej.

W uroczystości udział wzięli znani aktorzy i reżyserzy m.in. Andrzej Grabowski, Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Jerzy Trela i Anna Polony.

Edward Linde – Lubaszenko urodził się 23 sierpnia 1939 roku w Białymstoku. W 1963 r. zdał egzamin aktorski, a czternaście lat później otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. W 1964 r. debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Piosenki w Opolu. Od 1973 r. związany był z Narodowym Starym Teatrem, w tym samym roku po przejściu na emeryturę związał się z krakowskim Teatrem Nowym. W latach 1987-90 był dziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.
Edward Linde - Lubaszenko
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj