RATUJĄ OD STU LAT
2009-10-22
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi w tym roku 100-lecie działalności. W ramach jubileuszu odbył się Dzień Ratownika, podczas którego zaplanowano również pokaz technik ratowniczych.

Dzień Ratownika TOPR rozpoczął się 24 października (sobota) o godz. 10.30 w kinie „Sokół” przy ulicy Orkana 2 w Zakopanem. W spotkaniu udział wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Uroczystości poprzedziła msza święta odprawiona o godz. 9.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Kościeliskiej 1 w Zakopanem. O godz. 10.30 w kinie „Sokół” rozpoczęło się walne zebranie członków TOPR. W trakcie spotkania zostały wręczone odznaczenia państwowe (Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote i Srebrne Krzyże Zasługi). Zostały nadane również honorowe członkostwa, a także stopnie ratownicze ochotnikom. Następnie zaproszeni goście wysłuchali koncertu Zakopiańskiej Orkiestry Klimatycznej, który rozpoczął się o godz. 13 w Miejskiej Galerii Sztuki przy ulicy Krupówki 41.

Prezentacja sprzętu oraz technik ratowniczych przygotowana przez ratowników TOPR rozpoczęła się o godz. 15 na trasie Hucisko – schronisko w Dolinie Chochołowskiej. Podczas pokazów zostały przeprowadzone akcje ratownicze m.in. przy użyciu śmigłowca oraz z udziałem psów ratowniczych.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło działalność w 1909 roku i było pierwszym ratowniczym stowarzyszeniem poza krajami alpejskimi. Głównym organizatorem i pierwszym naczelnikiem Straży Ratunkowej został Mariusz Zaruski.
Obecnie w pogotowiu działa 27 ratowników zawodowych oraz ponad 200 ochotników. Ratownicy niosą pomoc turystom
i narciarzom, którzy zostali ranni lub znaleźli się w niebezpieczeństwie podczas wypraw górskich.
TOPR
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj