65. ROCZNICA AKCJI „BURZA”
2009-10-15
17 oraz 18 października odbyły się obchody 65. rocznicy Akcji „Burza” oraz uroczystości upamiętniające żołnierzy walczących w szeregach Batalionu „Barbara” i Oddziału Regina II.

Uroczystości odbyły się w Lichwinie (gmina Pleśna) oraz Rzepienniku Strzyżewskim. W spotkaniach uczestniczył Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Obchody 65. rocznicy Akcji „Burza” rozpoczęły się 17 października (sobota). O godz. 13.00 został odsłonięty pomnik upamiętniający żołnierzy Batalionu „Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej. Następnie odprawiona została msza święta w kościele parafialnym w Lichwinie. Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu z partyzantami oraz obejrzeli wystawę przedstawiająca szlak bojowy Batalionu „Barbara”. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej im. Macieja Rataja w Lichwinie.

W niedzielę (18 października) uroczystości zainaugurowała msza święta odprawiona o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Rzepienniku Strzyżewskim. Następnie przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy Oddziału Regina II w Dąbrach zostały złożone kwiaty.

Batalion „Barbara” brał udział w Akcji „Burza”, która została przeprowadzona przez oddziały Armii Krajowej przeciwko wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji. Partyzanci w czasie walk organizowali akcje dywersyjne oraz bronili ludność cywilną przed grabieżami i represjami oddziałów niemieckich. 25 września 1944 roku prawie 700-osobowy Batalion „Barbara” stoczył pod Jamną największą regularną bitwę z hitlerowcami na terenie południowo – wschodniej Polski. Mimo znacznej dysproporcji sił, partyzanci odnieśli zwycięstwo. Po walkach batalion przegrupował się i podzielił na samodzielne oddziały partyzanckie. Nowopowstały Oddział Regina II przemieścił się w rejon lasu Dąbry. Ostatecznie został rozwiązany w Lichwinie w październiku 1944 roku.
pomnik poleglych zolnierzy w Dabrach
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj