20-LECIE FUNDACJI ŚW. WŁODZIMIERZA CHRZCICIELA
2009-09-27
30 września odbyły się obchody z okazji 20-lecia działalności Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie. Głównym celem fundacji jest rozwój nauki oraz kultury ukraińskiej w Polsce, a także działania na rzecz współpracy polsko-ukraińskiej.

Jubileusz rozpoczął się o godz. 10.30 w kaplicy św. Borysa i Gleba, przy ulicy Kanoniczej 15 w Krakowie. W spotkaniu udział wziął Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Następnie zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą historii i działalności fundacji pt. „Bogurodzica – Matka Miłosierdzia – Nadzieja Ukraińców”.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane również ikony z XVII, XVIII i XIX wieku, które do tej pory znajdowały się w prywatnych zbiorach. Dzieła zostały zgromadzone i odnowione przez Pracownię Konserwacji Ikon, działającą przy fundacji.

O godz. 15.00 rozpoczęła się msza święta w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Liturgia została odprawiona przez katolickich i greckokatolickich księży.

Fundacja św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie została założona przez Włodzimierza Mokrego w 1989 roku. Fundacja organizuje wystawy ukraińskiego malarstwa, grafiki oraz fotografii artystycznej a także wydaje czasopismo propagujące kulturę mniejszości narodowych. W ramach organizacji działają m.in.: Galeria Sztuki Ukraińskiej, Muzeum Ikon oraz Biblioteka Fundacji św. Włodzimierza . W budynku fundacji znajduje się również kaplica pierwszych męczenników Rusi Kijowskiej św. Borysa i Gleba, zaprojektowana przez prof. Jerzego Nowosielskiego.
fundaja sw. Wlodzimierza
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj