65. ROCZNICA BOJU POD JAMNĄ
2009-09-25
W niedzielę (27 września) w Jamnej (gmina Zakliczyn) odbyły się obchody 65. Rocznicy Akcji „Burza” i Boju pod Jamną. W uroczystości udział wziął Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

25 i 26 września 1944 roku na wzgórzu w Jamnej batalion „Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej stoczył bitwę z hitlerowcami, w wyniku której zginęło 27 mieszkańców Jamnej. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się o godz. 10.30 na cmentarzu parafialnym w Jamnej, gdzie odbył się apel poległych. Po nim nastąpiło złożenie wieńców przy pomniku ofiar.

O godz. 11.00 obok kościoła p.w. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej została odprawiona msza święta w intencji poległych partyzantów i zamordowanych mieszkańców. O godz. 12.30 w Domu św. Jacka odbyło się spotkanie z kombatantami, które uświetniło koncert orkiestry dętej.

Organizatorami uroczystości byli m.in. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Starostwo Tarnowskie oraz Gmina Zakliczyn.

Akcja „Burza” została zorganizowana i podjęta przez oddziały Armii Krajowej przeciw oddziałom niemieckim w końcowej fazie okupacji niemieckiej. W 1944 roku w ramach tej akcji prawie 700-osobowy batalion stoczył największą regularną bitwę z hitlerowcami na terenie południowo – wschodniej Polski. W odwecie za nieudaną akcję hitlerowcy bestialsko zamordowali w Jamnej 27 osób oraz dokonali tragicznej w skutkach pacyfikacji. 28 września 1985 r. wieś Jamna została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III Klasy w uznaniu zasług i ofiar poniesionych w walce o wyzwolenie ojczyzny.
Jamna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj