MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL DZIECI
2009-08-04
Ponad 500 młodych artystów z Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Indonezji, Kenii, Rumunii i Słowenii przyjechało do Małopolski, by wziąć udział w Święcie Dzieci Gór. Wspólne występy folklorystyczne i koncerty pozwoliły najmłodszym poznać tradycję innych kultur oraz zawrzeć międzynarodowe przyjaźnie.

W niedzielę (26 lipca) w Nowym Sączu w hali widowiskowo – sportowej nad Kamienicą odbył się koncert finałowy. Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski wziął udział w tej uroczystości i wysłuchał koncertu. Całość uroczystości zakończyła się przy ognisku pożegnalnym w Nawojowej.

XVII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto dzieci gór” to osiem dni spotkań, koncertów i prezentacji w różnych miejscowościach Małopolski. Oprócz dzieci z zagranicy biorą w nim udział dzieci z województwa małopolskiego oraz śląskiego, które reprezentują folklor góralski: lachowski, żywiecki, podhalański, pogórzański i babiogórski. Każdemu z sześciu polskich dziecięcych zespołów folklorystycznych przyporządkowywana jest folklorystyczna grupa dziecięca z zagranicy, dzięki czemu powstają tzw. pary kamrackie. Podczas festiwalu każda para ma swój „dzień narodowy”, zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Wspólne przygotowywanie występów, zabawa i wypoczynek umożliwiają dzieciom zawarcie przyjaźni z rówieśnikami z odmiennych kręgów kulturowych i religijnych.

Tegoroczny festiwal gości z koncertami plenerowymi nie tylko w Nowym Sączu, ale i w sześciu innych miejscowościach Małopolski: Krynicy, Krakowie, Brzesku, Muszynie, Piwnicznej i Szczawnicy. Dodatkowo na Małym Rynku w Krakowie od 16 lipca prezentowana jest wystawa fotograficzna poświęcona festiwalowi. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie: www.mcksokol.pl
święto_dzieci_gór_logo
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj