TYSIĄC PASZPORTÓW Z ODCISKAMI
2009-07-24
Tysiąc nowych paszportów z zakodowanymi odciskami palców trafiło już do mieszkańców Krakowa. Przypominamy, że od niecałego miesiąca wydawane są w Polsce paszporty, które zawierają nową cechę biometryczną - elektronicznie zakodowane odciski palców.

Od 2006 roku w Polsce wydawane były paszporty z jedną cechą biometryczną - elektronicznie zapisanym wizerunkiem twarzy, a od 29 czerwca wydawane są paszporty z jeszcze jedną cechą biometryczną - elektronicznym zapisem odcisków palców. Odciski palców pobierane są od osób starających się o paszport od 22 czerwca. Do tej pory w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki wydał około tysiąca dokumentów nowego typu.

Wprowadzenie odcisków palców to krok do przodu w lepszym zabezpieczaniu dokumentów, zapobieganiu ich fałszowaniu i kradzieżom. Wprowadzenie nowocześniejszej formy dokumentów nie oznacza jednak konieczności wymiany dotychczas posiadanych paszportów - zachowują one ważność do daty, która jest w nich zapisana.

Odciski palców zapisywane są w formie elektronicznej (nie graficznej - nie są widoczne) w czipach znajdujących się w paszportach.
Pobieranie odcisków palców odbywa się przy pomocy czytnika - niewielkiego elektronicznego urządzenia, do którego należy przyłożyć palce. Nie jest używany tusz, ani żadna substancja, która mogłaby np. brudzić palce. Czytniki znajdują się w każdym punkcie składania wniosków paszportowych.

Odciski palców nie są gromadzone w żadnej bazie danych - są przechowywane wyłącznie na czas produkcji dokumentu.
Opłaty za wydanie paszportu pozostają bez zmian. Nie zmienił się wygląd paszportu. Nie wydłużył się również czas oczekiwania na dokument (około miesiąca). Wprowadzenie nowocześniejszej formy dokumentów nie oznacza jednak konieczności wymiany dotychczas posiadanych paszportów - wszystkie dotychczas wydane paszporty zachowują ważność do daty, która jest zapisana w dokumencie. Jeżeli ktoś chce wymienić dokument na nowocześniejszy - może to zrobić w normalnym trybie, bez dodatkowych opłat. Nie ma możliwości „dopisania” odcisków palców do dotychczasowych paszportów biometrycznych.
paszport odciski palców biometryczny skaner
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj