ŚWIĘTO KLISZCZAKA W PCIMIU
2009-07-21
Przegląd zespołów regionalnych, degustacja potraw, koncerty, wystawy twórców ludowych – wszystko to odbyło się w niedzielę (26 lipca) w Pcimiu. Gmina zorganizowała „Święto Kliszczaka”, które przypomina mieszkańcom tradycje i kulturę grupy etnicznej, która dawniej zamieszkiwała na terenie gminy.

W uroczystości udział wziął Jerzy Miller, wojewoda małopolski. Gościem honorowym spotkania był także marszałek Maciej Płażyński.

Spotkanie rozpoczęło się występem zespołu „Młodzi Pcimianie”. Uroczystościom towarzyszył również koncert zespołu Dziecięcej Dętej Orkiestry ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki , zespołu „Kliszczacy” z Tokarni oraz zespołu „Zagórzanie” z Lubnia. Spotkanie urozmaicił występ kabaretu „U bacy”, konkursy dla publiczności, loteria fantowa oraz turniej szachowy. W trakcie zabawy odbyła się prezentacja potraw regionalnych połączona z degustacją. Ponadto można było podziwiać wystawę rękodzieła twórców ludowych z gminy Pcim.

W Pcimiu już od pięciu lat organizowane jest „Święto Kliszczaka”. Jest to uroczystość plenerowo – folklorystyczna, która przypomina mieszkańcom tradycje i obyczaje grupy etnicznej Kliszczaków. Jest to grupa przejściowa pomiędzy Góralami a Lachami (Krakowiakami Zachodnimi) zamieszkująca kilka gmin: Pcim, Tokarnie i Lubień. Ich tradycja zawiera elementy krakowskie i zakopiańskie. Do dziś w wielu miejscach gminy można jeszcze usłyszeć gwarę kliszczacką. Pomimo, iż Kliszczacy (nazywa się ich także góralami myślenickimi) łączą w sobie wiele typowych elementów, zarówno krakowskich jak i góralskich, to wykształcili również swoisty styl budownictwa, charakterystyczny dla regionu do dzisiejszego dnia.
herb pcim
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj