MŁODZI KIRGIZI W KRAKOWIE
2009-07-21
W piątek (24 lipca) z grupą dzieci z Kirgistanu spotkał się Jerzy Miller, wojewoda małopolski, który podarował im upominki. W sobotę (18 lipca) dzieci zwiedzały Kraków. Młodzież przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia „Raciechowice 2005” oraz Marka Gabzdyla, wójta gminy Raciechowice. .

Dzieci w sobotę (18 lipca) zwiedziły Wawel, zobaczyły Katedrę, dziedziniec, a później Smoczą Jamę. Na Rynku Głównym wysłuchały hejnału z Wieży Mariackiej. Na zakończenie pobytu w Krakowie dzieci odwiedziły Aquapark.

Jerzy Miller, wojewoda małopolski spotkał się z młodzieżą kirgijską w piątek w Szkole Podstawowej w Czasławiu i podarował dzieciom odtwarzacze mp3 oraz albumy o Krakowie.

Do Raciechowic przyjechała szesnastoosobowa grupa dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat pochodzenia polskiego. Będą wypoczywać, ale przede wszystkim poznawać język i kulturę Polski, a także nawiążą kontakty z polskimi rówieśnikami. Mieszkają w gospodarstwach agroturystycznych gminy w Czasławiu i Gruszowie. Podczas pobytu młodzież weźmie udział w zajęciach na temat historii Raciechowic, w warsztatach rękodzielniczych i konkursach plastycznych. Nie zabraknie również przejażdżek konnych, turnieju sportowego oraz wyjazdu na basen. Podczas pobytu młodzież zwiedzi zabytki w gminach: Grzyb Skalny w Mierzeniu, Diabelski Kamień w Krzesławicach oraz Zamek w Dobczycach. Dzieci zobaczą także Wieliczkę, Częstochowę oraz Warszawę.

Większość dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia mieszkających w Kirgistanie aż do 2007 roku nie miała okazji odwiedzić kraju swoich przodków. Wtedy po raz pierwszy Stowarzyszenie „Raciechowice 2005” zaprosiło dzieci dzięki projektowi „Poprzez naukę języka wracamy do korzeni naszych rodziców” współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Senat RP. W tym roku Stowarzyszenie „Raciechowice 2005” gości kirgiską młodzież w ramach projektu „Śladami naszych przodków. Mosty przyjaźni: Raciechowice – Biszkek”. Projekt kosztował około 120 tys zł. i finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Senat RP.
Rynek Główny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj