POMOC DLA POWODZIAN
2009-07-20
Jerzy Miller, wojewoda małopolski otrzymał z rezerwy celowej budżetu państwa ponad 4,6 mln złotych, które przekazane zostały samorządom. Jest to pomoc dla ponad 2,4 tys. rodzin.

Maksymalna wysokość zasiłku wynosi 6 tys. złotych i można go przeznaczyć na leki, odzież, żywność i podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego. Najbardziej poszkodowani otrzymali pieniądze w ramach zaliczek już 3 lipca - wojewoda przekazał 1,6 mln złotych ze swojego budżetu dla gmin: Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Radgoszcz, Łabowa i Raciechowice.

W sumie dotychczasowa pomoc wyniosła 4,6 mln złotych, ale jeszcze czekamy na zgłoszenia z gmin.
Straty w rolnictwie
38 gmin zgłosiło straty w uprawach w prawie 5,5 tys. gospodarstw - w sumie ponad 19 tys. ha.
Rolnicy, którym klęska zniszczyła uprawy nie stracą dopłat bezpośrednich, które zostały wypłacone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą również starać się o umorzenie podatku - o tym decyduje ich gmina. Kolejną formą pomocy są kredyty preferencyjne. Właściciele gospodarstw, które ucierpiały z powodu podtopień w ciągu 10 dni powinni zgłosić się z wnioskiem do swojej gminy, która w ciągu kolejnych 10 dni przekazuje zbiorcze informacje do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pomoc obejmuje zniszczone uprawy rolne, straty w inwentarzu oraz uszkodzenia budynków gospodarczych.
Straty są następnie szacowane przez komisje powoływane przez wojewodę małopolskiego, który zwraca się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej.
Rolnicy z 5 gmin otrzymali też paszę dla zwierząt. Paszę z Małopolskiej Izby Rolniczej oraz od prywatnego producenta otrzymali hodowcy z: Radgoszczy, Ciężkowic, Borzęcina, Kościeliska i Szczucina.
powódź_ Małopolska_ pomoc społeczna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj