ROZMOWY O TRANSPLANTACJACH
2009-06-15
Jak rozmawiać z rodzinami zmarłych, od których można pobrać narządy do przeszczepu i w jaki sposób rozpoznać śmierć mózgu mogli dowiedzieć się lekarze podczas warsztatów zorganizowanych w ramach programu „Partnerstwo dla transplantacji”. Praktyczne zajęcia prowadzone były w postaci scenek odgrywanych przez lekarzy oraz przeszkolonych aktorów.

Jerzy Miller, wojewoda małopolski wraz z Okręgową Radą Lekarską zorganizowali 10 czerwca (środa) w auli Collegium Medicum UJ w Krakowie konferencję poświęconą sytuacji transplantologii w Małopolsce. Konferencja jest elementem programu „Partnerstwo dla Transplantacji”, który w Małopolsce został zainicjowany w maju przez Jerzego Millera, wojewodę małopolskiego oraz prof. Wojciecha Rowińskiego, krajowego konsultanta ds. transplantologii. Celem programu jest zwiększenie liczby pobrań narządów oraz liczby przeszczepów.

W Polsce wykonuje się mało przeszczepów w porównaniu z innymi krajami europejskimi. W Małopolsce statystyki transplantacji wyglądają następująco: w tym roku zgłoszono dwóch dawców, podobnie było w roku ubiegłym, a w roku 2007 pobrano narządy od 3 dawców. Prof. Rowiński porównuje Małopolskę do województwa zachodniopomorskiego, gdzie np. w roku ubiegłym pobrano narządy od 69 dawców, a w tym roku od 21 dawców. Partnerzy programu zwrócili również uwagę na konieczność zatrudniania w szpitalach tzw. koordynatorów transplantologicznych, którzy mogliby się zajmować całą procedurą pobierania narządów. Mogą to być lekarze lub pielęgniarki zatrudniani w szpitalach, którzy przeszliby specjalne szkolenia. Takich koordynatorów jest w Małopolsce tylko dwóch i jedna osoba w trakcie szkolenia.

Jerzy Miller zamierza najpierw dowiedzieć się, jakie są przyczyny kłopotów małopolskiej transplantologii. W najbliższym czasie zwróci się do 25 małopolskich szpitali z prośbą o przesłanie danych dotyczących m.in. liczby zgłaszanych dawców do przeszczepu i liczby pacjentów, u których stwierdzana jest śmierć mózgu.

Kolejnym elementem programu była środowa konferencja, organizowana przez wojewodę małopolskiego oraz Okręgową Radę Lekarską pt. „Identyfikacja potencjalnych dawców narządów z rozpoznaną śmiercią mózgu i zasady prowadzenia rozmów z ich rodzinami”.

Referat pt. „Stan transplantologii w województwie małopolskim i podkarpackim” przedstawił prof. Wojciech Rowiński, krajowy konsultant ds. transplantologii klinicznej. O kryteriach rozpoznawania śmierci mózgu mówił prof. Romuald Bohatyrewicz z Pomorskiej Akademii Medycznej. Warsztaty psychologiczne - przykład rozmowy z rodziną zmarłego poprowadzili: dr Anna Jakubowska-Winiecka (psycholog), dr Tomasz Kubik, dr Robert Becler (anestezjolodzy), Grażyna Marzec, Michał Sitarski (aktorzy).
operacja lekarz szpital zdrowie transplantacje
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj