DWIE SCHETYNÓWKI W MAŁOPOLSCE
2009-05-27
Już dwie „schetynówki” oddano do użytku w Małopolsce. Pierwszy fragment drogi gminnej otwarto we wtorek (26 maja) w Gołczy (powiat miechowski), drugi w środę (27 maja) w Michałowicach (powiat krakowski).

Dwie drogi gminne wyremontowano w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011.

Droga w Gołczy biegnie przez miejscowości Ulina Wielka, Zawadka, Mostek i Trzebienice (powiat miechowski). W ramach inwestycji utwardzono i wyrównano nawierzchnię drogi i pobocza, postawiono wiaty przystankowe i nowe znaki drogowe oraz oznaczono przejścia dla pieszych. Modernizacja tego ponad 5,7 kilometrowego odcinka drogi wyniosła ponad 980 tys. zł., z czego 470 tys. wyniosło dofinansowanie z budżetu państwa, a pozostałe ponad 510 tys. zł. pochodzi z budżetu gminy.

Droga w Michałowicach o długości prawie 2,5 km łączy miejscowości Więcławice Stare – Zdziesławice – Pielgrzymowice. Modernizacja tego odcinka drogi wyniosła ponad 605 tys. zł, z czego ponad 300 tys. stanowi dofinansowanie z budżetu państwa.

Kolejne, planowane „schetynówki” w Małopolsce zostaną oddane do użytku w czerwcu w gminach: Osiek, Dobra, Dąbrowa Tarnowska i Rabka Zdrój.

Przypomnijmy: W 2008 roku do listy małopolskich inwestycji drogowych, które otrzymały dofinansowanie w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011” zakwalifikowało się 29 projektów gminnych i 14 powiatowych. Po rozstrzygnięciu przetargów okazało się jednak, że zaoszczędziliśmy 14 mln zł. Umożliwiło to dofinansowanie 16 dodatkowych projektów (12 projektów gmin i 4 projektów powiatowych). Razem, dotacje na inwestycje drogowe otrzyma zatem 59 małopolskich projektów (41 projektów z gmin oraz 18 projektów z powiatów). Pozwoli to na przebudowę dodatkowych 48 km dróg.
Razem powstanie zatem:
- prawie 66 km dróg gminnych (więcej o 15 km niż pierwotnie zakładano)
- około 138 km dróg powiatowych (więcej o 32 km).
Daje to w sumie około 204 km zmodernizowanych dróg lokalnych w województwie małopolskim. Najdłuższy z przebudowywanych odcinków drogi powstanie w powiecie limanowskim i będzie miał ponad 20 km.
schetynowka_GolczaMichałowice_schetynówka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj