PONAD 35 MILIONÓW NA OSUWISKA
2009-02-11
Ponad 35,6 mln złotych otrzymają małopolskie gminy i powiaty na stabilizację osuwisk i likwidację skutków osunięć ziemi.

32,7 mln złotych pochodzi z tzw. komponentu A projektu „Osłona Przeciwosuwiskowa”. Ponad 12 mln zlotych otrzyma powiat nowosądecki na obejście osuwiska góry Just wraz z przebudową drogi powiatowej na odcinku Tęgoborze-Wronowie. Ponad 9 mln złotych przeznaczonych zostanie dla marszałka województwa na zabezpieczenie osuwisk w Gromniku, Grywałdzie i Chojniku. 4 miliony otrzyma powiat gorlicki na odbudowę drogi z Szymbarku do Szalowej. Prawie 2,5 mln przekazanych zostanie Bobowej na zabezpieczenie osuwisk w Wilczyskach i Brzanie. Na 2,2 mln złotych może liczyć powiat suski, który planuje zabezpieczenie osuwiska w Osielcu. 1,25 mln otrzyma Zakliczyn na usunięcie skutków osuwisk w Borowej i Rudej Kameralnej. Limanowa dostanie 1,14 mln na stabilizację osuwiska przy ul. Słonecznej i ul. Paderewskiego. 326 tys. przeznaczono dla gminy Iwkowa na stabilizację osuwisk i przełożenie drogi.

Ta część projektu finansowana jest m.in. z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ma ściśle określony czas trwania - lata 2004-2009. Przeznaczono na nią 65 mln euro, w tym 50 mln euro z zaciągniętego kredytu. W projekcie bierze udział 7 województw. W Małopolsce w ramach komponentu A wykorzystano w sumie około 165,5 mln złotych.

Pozostałe 2,8 mln złotych pochodzi z innej części projektu „Osłona Przeciwosuwiskowa”. Część ta jest dotowana wyłącznie z budżetu państwa i nie ma ograniczeń czasowych - pieniądze będą przekazywane co roku, pod warunkiem, że w budżecie państwa będzie zapewniona rezerwa celowa.

W ramach tej części projektu gmina Ochotnica Dolna otrzyma 1,6 mln złotych na zabezpieczenie osuwiska w Tylmanowej, a gmina Stary Sącz dostanie 1,2 mln na stabilizację osuwiska zagrażającego budynkom mieszkalnym i drodze wojewódzkiej prowadzącej z Nowego Sącza do granicy państwa.
osuwisko
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj