ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ
2009-01-27
We wtorek (27 stycznia) w Oświęcimiu i Brzezince odbyły się uroczystości z okazji 64. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau.

Obchody rozpoczęły się o godz. 8.30 złożeniem hołdu równocześnie w kilku miejscach: pod pomnikiem ofiar KL Auschwitz III-Monowitz w Oświęcimiu-Monowicach, na cmentarzu jeńców radzieckich w Birkenau, pod Pomnikiem Zagłady Romów w Birkenau i przy grobie żołnierzy radzieckich na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.

Nstepnie odbyła się uroczystość przy Ścianie Śmierci w Auschwitz, a później - uroczystość przed pomnikiem Wyzwoleni-Wyzwolicielom. O godz. 10.30 odprawiona została msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego. W poludnie odbyły się główne uroczystości pt. „Usłyszeć każde słowo” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. S. Konarskiego w Oświęcimiu.
Marsz Pamięci wyruszył spod Bramy Śmierci o godz. 14.45. Następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Ofiar Obozu.
W uroczystościach wzięli udział m.in.: Edward Fenech Adami, prezydent Republiki Malty oraz Stanisław Sorys, wicewojewoda małopolski.

Edward Fenech Adami, prezydent Republiki Malty oraz jego małżonka Mary Fenech Adami przyjechali do Polski po raz pierwszy. Wizytę rozpoczęli w poniedziałek (26 stycznia) w Warszawie, gdzie odbyły się spotkania m.in. z Lechem Kaczyńskim, prezydentem RP oraz premierem Donaldem Tuskiem.
We wtorek prezydent Malty wziął udział w otwarciu Polsko-Maltańskiego Forum Gospodarczego w Warszawie, a następnie przyleciał do Krakowa, skąd udał się na uroczystości 64. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. We wtorek wieczorem para prezydencka odleciała z Balic do Warszawy.
auschwitz oświęcim
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj