WOLA ZRĘCZYCKA MOŻE WRÓCIĆ DO WŁAŚCICIELI
2008-11-27
Dworek wraz z parkiem w Woli Zręczyckiej koło Gdowa może wrócić do przedwojennych właścicieli. Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski uznał, że majątek nie powinien podlegać dekretowi o reformie rolnej z roku 1944.

Posiadłość przeszła na rzecz skarbu państwa w roku 1946 na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z roku 1944 o przeprowadzeniu reformy rolnej. Zgodnie z tym przepisem na rzecz państwa przechodziły wszystkie tzw. nieruchomości ziemskie przekraczające 50 ha użytków rolnych bądź 100 ha powierzchni całkowitej.

Przed II wojną światową majątek składał się z pochodzącego z XIX wieku modrzewiowego dworu, parku, gruntów rolnych oraz lasów. W sumie liczył ponad 185 hektarów z czego 150 hektarów stanowiły lasy. Jerzy Miller, badając sprawę, uznał, że nieruchomość nie powinna podlegać dekretowi z 6 września 1944 r., ponieważ większą jej część stanowiły lasy, które nie mogły zostać przejęte w ramach reformy rolnej.
Lasy te zresztą przeszły na rzecz Skarbu Państwa na mocy innego dekretu PKWN - z 12 grudnia 1944 r. Po odliczeniu lasów, powierzchnia majątku wynosiła nieco ponad 34 ha, nie mogła więc podlegać reformie rolnej.
Obecnie dworek w Woli Zręczyckiej nazywa się „Bella Vita” i należy do Politechniki Krakowskiej. Mieści się tam restauracja z miejscami noclegowymi, sala konferencyjna oraz galeria sztuki.
Od decyzji wojewody można się odwołać w ciągu 7 dni do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
dworek wola zręczycka bella vita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj