PAMIĘTAJMY O POLEGŁYCH
2008-11-17
W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Małopolski przedłużamy wystawę fotograficzną: „Cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej na terenie Małopolski” do najbliższego czwartku (20 listopada). Ekspozycja znajduje się w holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22. Można ją zwiedzać bezpłatnie w godzinach pracy urzędu (pon. 9:00-17:00, wt.-pt. 7:30-15:30).

Wystawa upamiętnia 90. rocznicę zakończenia I wojny światowej. W latach 1914-1918 działania wojenne prowadzono także na ziemiach dzisiejszej Małopolski, stanowiącej część dawnej prowincji Austro-Węgier nazywanej Galicją. Dziś, to właśnie cmentarze z I wojny światowej są miejscami upamiętniającymi tysiące poległych żołnierzy, wśród których znajdują się także, walczący o niepodległą Polskę, legioniści Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja prezentuje 29 fotografii cmentarzy wojennych z powiatów bocheńskiego i gorlickiego, wykonanych przez studentów historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Zdjęcia przedstawiają m.in. cmentarz wojenny w Łużnej, na którym pochowano ponad 400 żołnierzy z koszyckiej 39 dywizji piechoty, która atakowała wzgórza Staszkówka i Wiatrówka w czasie bitwy gorlickiej, cmentarz na wzgórzu Kawiory, na którym pochowano ponad 1200 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej, a także cmentarz wojenny położony na wzgórzu Kobyła koło Rajbrotu, w pobliżu którego można jeszcze dzisiaj odnaleźć zarysy okopów strzeleckich.


Przypomnijmy: w czerwcu br. z inicjatywy Jerzego Millera, Wojewody Małopolskiego ruszyła internetowa baza grobów wojennych w Małopolsce (http://www.muw.pl/grobywojenne/). Nad jej utworzeniem pracowali również krakowscy studenci historii z kół naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej. Od marca do czerwca studenci dotarli do mogił i cmentarzy znajdujących się w powiatach: bocheńskim, suskim i wadowickim. W lipcu studenci kontynuowali pracę nad weryfikacją posiadanych już informacji i dalszą ewidencją grobów podczas obozów naukowych. Studenci Akademii Pedagogicznej odwiedzili wówczas powiat gorlicki, a grupa z Uniwersytetu Jagiellońskiego - powiaty tatrzański i nowotarski. To właśnie część sporządzonej przez nich dokumentacji fotograficznej posłużyła do stworzenia prezentowanej wystawy.
wystawa_MUW_odzyskanie niepodległości_cmentarze
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj