64 LATA OD BOJU POD JAMNĄ
2008-09-25
W niedzielę (28 września) Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski wziął udział w obchodach 64. rocznicy akcji „Burza” i Boju pod Jamną.

Uroczystości odbyły się we wsi Jamna. Przed pomnikiem upamiętniającym poległych w czasie pacyfikacji partyzantów Armii Krajowej oraz mieszkańców wsi odbył się apel poległych. Następnie Wicewojewoda złożył przed pomnikiem kwiaty. O godz. 11:00 odbyła się msza święta w intencji poległych partyzantów i ludności cywilnej.


Okres II wojny światowej zapisał się w historii Jamnej aktywnością oddziałów partyzanckich. Od lipca do listopada 1944 r. w tych rejonach działał batalion „Barbara” – 1. batalion partyzancki 16 pp. Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Antoniego Borowskiego – „Leliwy”. 25 września 1944 r. na wzgórzach Jamnej batalion „Barbara” stoczył zwycięską bitwę z przeważającymi liczebnie oddziałami 14. dywizji SS-Galicja. Była to jedna z największych w Polsce południowej bitew partyzanckich. Za pomoc partyzantom hitlerowcy spacyfikowali mieszkańców wsi Jamna.
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj