XVI ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH
2008-09-07
W środę (10 września) Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski wziął udział w uroczystości inaugurującej XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Małopolska 2008”.

Uroczystość odbyła się w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy al. Solidarności 5-9 w Tarnowie.

W trakcie spotkania Wojewoda wręczył członkom Stowarzyszenia Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią odznaczenia państwowe za działalność na rzecz Polonii oraz współpracę z mediami polonijnymi. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali Regina Cyganik oraz Krzysztof Wasa, natomiast Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Aleksander Fiszer.

W tym roku tematem przewodnim Forum jest promocja województwa małopolskiego, jego kultury, gospodarki i turystyki. Wykład inauguracyjny wygłosiła Krystyna Bochenek, Wicemarszałek Senatu RP. W trakcie spotkania przewidziano wystąpienia m.in.: Jana Borkowskiego, Wiceministra Spraw Zagranicznych na temat współpracy MSZ ze środowiskami polskimi i polonijnymi. O europejskich szansach rozwoju Małopolski powiedział Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Ponadto omówiona została m.in.: historia Tarnowa, język i tradycja polska wśród Polonii świata, język polski w mediach polonijnych oraz jego rola w zachowaniu kultury i tożsamości narodowej.

O godz. 11:45 Krystyna Bochenek, Wicemarszałek Senatu RP oraz Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski wręczyli nagrody laureatom XVI Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. H. Cyganika „Powroty do źródeł”. Z rąk Romana Ciepieli, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Ryszarda Ścigały, Prezydenta Miasta Tarnowa nagrody odebrali zwycięzcy konkursu za reportaż dotyczący XV Forum Współpracy z Polonią.


XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych organizowane jest od 1993 roku. Adresowane jest do dziennikarzy polskich pracujących w prasie, radiu i telewizji na całym świecie. Celem Forum jest utrzymywanie więzi pomiędzy środowiskami polonijnymi, a Polską oraz promocja gospodarcza, kulturalna i turystyczna Polski. Organizatorem jest Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią.
logo wiatowe Forum Mediów Polonijnych
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj