GÓRNICY Z CAŁEGO ŚWIATA SPOTKAJĄ SIĘ W KRAKOWIE
2008-09-05
W niedzielę (7 września) w Krakowie rozpoczął się XXI Światowy Kongres Górniczy. W otwarciu Kongresu udział wziął Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Krupniczej 35 w Krakowie. Spotkaniu towarzyszył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Obrady plenarne odbywać się będą w dniach od 8 do 11 września w Krakowie, Wieliczce, Katowicach, Lublinie, Bełchatowie. Hasłem przewodnim spotkań będą „Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa”. W czasie sesji poruszane będą zagadnienia związane m.in.: z zarządzaniem i projektowaniem w górnictwie, nowymi technologiami przetwarzania węgla, bezpieczeństwem pracy, zarządzaniem ryzykiem, ochroną środowiska. W Kongresie udział wezmą przedstawiciele 44 krajów świata, m.in.: Rosji, Iranu, Ukrainy, Chin.

W Krakowie Kongresowi towarzyszyć będzie m.in.: plenerowe widowisko „Tradycje górnicze – skok przez skórę”, które odbędzie się w poniedziałek (8 września) na Rynku Głównym. W imprezie udział weźmie kilkanaście orkiestr górniczych.


Światowy Kongres Górniczy jest największą światową konferencją gromadzącą górniczą kadrę menedżerską i naukową. W Polsce organizowany jest po raz pierwszy od 50 lat.

Światowe Kongresy i Wystawy Górnicze organizowane są co 2-3 lata. Pierwszy Kongres odbył się w 1958 roku w Warszawie. Założycielem organizacji i pierwszym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego był profesor Bolesław Krupiński, doctor honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
orkiestra górnicza górnik górnicy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj