PREZYDENT PORTUGALII W KRAKOWIE
2008-09-04
W czwartek (4 września) Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski towarzyszył Prezydentowi Republiki Portugalskiej, który wraz z Małżonką odwiedził Kraków. Anibal Cavaco Silva przebywał z oficjalną wizytą w Polsce od 1-4 września.

Głównym punktem wizyty Prezydenta Portugalii w Krakowie było podpisanie protokołu o współpracy pomiędzy portugalskim Instytutem Camõesa i Uniwersytetem Jagiellońskim. Porozumienie dotyczyło utworzenia na UJ Katedry Vergilio Ferreira. Podpisanie odbyło się w Collegium Maius UJ.

Protokół został podpisany przez Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Karola Musioła oraz Wiceprezesa Instytutu Camõesa Pana Miguela Fialhodebrito. Przed podpisaniem protokołu Anibal Cavaco Silva Prezydent Republiki Portugalskiej wyraził poparcie dla współpracy między obu instytucjami.

Katedra Vergilio Ferreira działająca na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie rozpowszechniać język i kulturę krajów należących do Wspólnoty Krajów Języka Portugalskiego (CPLP). Umożliwi atrakcyjną formę kształcenia naukowego i pedagogicznego dla wykładowców oraz studentów portugalistyki, m.in. zapewniając stypendia oraz organizując wyjazdy na staże do Portugalii. Uniwersytet Jagielloński będzie promować programy wizyt naukowych profesorów z uniwersytetów portugalskich, wspierać badania naukowe oraz realizację projektów nauczania. Instytute Camõesa w ramach współpracy, przez 3 lata będzie przekazywać Uniwersytetowi Jagiellońskiemu coroczną subwencję na działalność Katedry oraz udostępni wyspecjalizowaną bibliotekę, w której zgromadzone są zbiory z zakresu języka portugalskiego.


Po wizycie w Collegium Maius Prezydencka Para zwiedziła Rynek Główny i Bazylikę Mariacką. Następnie Prezydent wraz z Małżonką udali się do Katedry na Wawelu, gdzie spotkali się z Metropolitą Krakowskim ks. kard. Stanisławem Dziwiszem oraz proboszczem Katedry na Wawelu ks. Zdzisławem Sochackim.

Wizyta Prezydenta Portugalii w Krakowie zakończyła się o godz. 12:00.
Prezydent Portugalii Silva SorysPrezydent Portugalii Silva Musioł Uniwersytet Jagielloński UJ
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj