PRZYSIĘGA NA RYNKU
2008-08-01
W minioną sobotę i niedzielę (2 i 3 sierpnia) w Krakowie odbyły się uroczystości związane z przysięgą żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystościach udział wzięli m.in. premier Donald Tusk oraz Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski.

W niedzielę, o godz. 12 na Rynku Głównym w Krakowie przysięgę złożyło 400 żołnierzy pododdziałów reprezentujących: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Śląski Okręg Wojskowy, Pomorski Okręg Wojskowy i Żandarmerię Wojskową. Po części oficjalnej odbył się m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów.

Po południu na Błoniach odbył się festyn żołnierski pod hasłem „Zawód żołnierz. Dołącz do najlepszych”. Można było obejrzeć m.in. pojazdy wojskowe - Żbik, Hummer i Rosomak, a także sprzęt i uzbrojenie. W akcji zaprezentowali się żołnierze 6 Brygady Desantowo-Szturmowej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Przygotowano też wystawy fotograficzne o tematyce wojskowej oraz występy żołnierskich - i nie tylko, zespołów artystycznych. Nie zabrakło wojskowej grochówki.

W sobotę, w przeddzień przysięgi, Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski wziął udział w uroczystej mszy świętej w katedrze wawelskiej.
Przysięga wojskowa 2008_Miller_TuskHummer
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj