POMOC W NAUCE ŁEMKOWSKIEGO I UKRAIŃSKIEGO
2008-07-23
Z inicjatywy Jerzego Millera, Wojewody Małopolskiego w naszym województwie zatrudniony zostanie od 1 września doradca metodyczny języka łemkowskiego i ukraińskiego.

Z prośbą o pomoc do wojewody zwrócili się przedstawiciele mniejszości łemkowskiej z powiatu gorlickiego i sąsiednich. Młodzież z tamtych rejonów uczy się języka łemkowskiego i ukraińskiego, ale nauczyciele tych języków nie mają możliwości korzystania z fachowej pomocy doradcy metodycznego. W naszym województwie nie ma nauczycieli metodyków języka ukraińskiego i łemkowskiego.

Jerzy Miller porozumiał się w tej sprawie z Markiem Nawarą, Marszałkiem Województwa Małopolskiego, któremu podlegają kwestie doradztwa metodycznego. Dzięki tym działaniom udało się doprowadzić do utworzenia stanowiska doradcy metodycznego obu tych języków w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu.
Doradca metodyczny będzie pomagał nauczycielom w przygotowywaniu programów nauczania, w wyborze materiałów dydaktycznych oraz będzie sprawował opiekę merytoryczną nad nauczycielami.
W Małopolsce ponad 70 uczniów uczy się języka ukraińskiego i ponad 170 uczniów - języka łemkowskiego. Jest to młodzież z powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego. W Małopolsce jest 5 nauczycieli jęz. ukraińskiego i 5 nauczycieli jęz. łemkowskiego.
cerkiew łemkowie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj