ORLIK W BRZESKU
2008-07-04
W czwartek (3 lipca) w Brzesku wbito łopatę w miejscu, gdzie powstanie boisko w ramach Rządowego Programu „Orlik 2012”. W uroczystości wziął udział Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski.

Będzie to pierwszy „Orlik” w Małopolsce, poza boiskiem w Racławicach, które budowane jest w ramach pilotażu. Brzeski „Orlik” powinien być gotowy jesienią.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się w Urzędzie Miasta Brzeska podpisaniem umowy z firmą Unipol ze Szczecina, która wygrała przetarg na wykonanie boiska. Do końca tego roku w naszym regionie ma powstać 49 „Orlików”. 10 czerwca 46 miejscowości otrzymało decyzje o dofinansowaniu z budżetu państwa budowy boisk w ramach Rządowego Programu „Orlik 2012”.
Na dofinansowanie w wysokości około 1/3 kosztów budowy liczyć już mogą: Myślenice, Siepraw, Wadowice, Łapanów, Kamienica, Chełmek, Tarnów, Ochotnica Górna, Kasina Wielka, Świnarsko, Wolbrom, Żabno, Pleśna, Ropa, Brzesko, Gdów, Czarny Dunajec, Libiąż, Borzęcin, Wieliczka, Gnojnik, Olkusz, Charsznica, Nowe Brzesko, Oświęcim, Skawina, Zawoja, Sękowa, Stryszów, Skrzyszów, Raba Wyżna, Lipnica Murowana, Krzeszowice, Kęty, Grybów, Bukowina Tatrzańska, Babice, Kraków, Limanowa, Pałecznica, Podegrodzie, Radgoszcz, Tymbark, Uście Gorlickie, Zabierzów. Tego samego dnia przedstawiciele gmin i powiatów, które planują budowę boisk, podpisali umowy na dotacje z Markiem Nawarą, Marszałkiem Województwa, który przekazuje kolejną 1/3 środków na budowę boisk.
Władze miejscowości, które otrzymały decyzję o dofinansowaniu z budżetu państwa, mogą przystępować do ogłoszenia przetargu. Brzesko jest pierwszą miejscowością, która jest już po przetargu.
Boisko powstaje także w Racławicach, które wcześniej objęte zostały programem pilotażowym.
Boiska finansowane jest z trzech źródeł: budżetu państwa, samorządu wojewódzkiego oraz gminy bądź powiatu. Koszt jednego obiektu to około 1 mln złotych. W ramach programu samorządy dostają gotowy projekt architektoniczny i techniczny oraz instrukcję „krok po kroku” jego realizacji - muszą to tylko dostosować do lokalnych warunków.
Program „Orlik 2012” zakłada budowę wielofunkcyjnych boisk dla młodzieży. Boiska będą bezpłatne i ogólnodostępne, a przy nich zatrudniony będzie trener środowiskowy. Boiska będą odpowiednio ogrodzone i oświetlone, będą również posiadały zaplecze, w którym znajdą się szatnie, toalety oraz pomieszczenia na sprzęt.
orlik brzesko sorys
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj