SUSZA W MAŁOPOLSCE
2008-07-04
31 gmin w Małopolsce jest zagrożonych suszą. 2 lipca (w środę) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało komunikat w tej sprawie.

Zagrożenie dotyczy wyłącznie zbóż jarych. Ministerialny komunikat pozwoli rolnikom na staranie się o kredyty preferencyjne z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Kredyty przyznawane mogą być rolnikom, których straty wynoszą co najmniej 30 proc. upraw. Gospodarze zainteresowani kredytem powinni zwrócić się z wnioskami do swoich gmin, które dokumenty przekazują do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, do Wydziału Środowiska i Rolnictwa. Wojewoda powołuje komisję, która oszacuje straty. Uruchomienie linii kredytowej następuje za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zagrożenie dotyczy 31 gmin (co stanowi 17,03% wszystkich gmin województwa) w 9 powiatach:
- powiat bocheński (1) – Drwinia,
– powiat chrzanowski (5 – cały) – Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż, Trzebinia,
– powiat krakowski (9) – Czernichów, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Liszki, Mogilany, Skawina, Sułoszowa, Wielka Wieś, Zabierzów,
– powiat miechowski (4) – Charsznica, Kozłów, Książ Wielki,
– powiat olkuski (6 – cały) – Bukowno, Bolesław, Klucze, Olkusz, Trzyciąż, Wolbrom,
– powiat oświęcimski (1) – Chełmek,
– powiat wadowicki (1) – Spytkowice,
– powiat wielicki (3) – Kłaj, Niepołomice, Wieliczka,
– miasto Kraków.

Suszą nie jest zagrożonych 13 powiatów: brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, Miasto Nowy Sącz, miasto Tarnów.

Według prognozy plonów na dzień 30 czerwca 2008 r. wykonanych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów dla zbóż jarych ok. 30%.
Według informacji IUNiG, susza wystąpiła w 15 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim oraz w północnej części podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz na północno-zachodnich krańcach woj. lubelskiego.
Susza nie występuje jedynie w województwie podkarpackim.
Suszą zagrożonych jest 65,1% gmin w Polsce oraz 52,5% gruntów ornych. Najbardziej zagrożonymi obszarami suszą są Wielkopolska i Kujawy. Natomiast w niewielkim stopniu zagrożona suszą jest Polska południowa i południowo-wschodnia.
zboże rolnictwo wieś
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj