UCZNIOWIE DBAJĄ O KWATERĘ LEGIONOWĄ
2008-06-19
W czwartek (19 kwietnia) odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Pamiętamy o kwaterze legionowej”, zainicjowanego przez Jerzego Millera, Wojewodę Małopolskiego. Uczniowie krakowskich szkół posprzątali mogiły żołnierzy na Cmentarzu Rakowickim i wzięli udział w lekcji historii „na żywo”.

Uczniowie podlali kwiaty, które w czasie poprzedniego spotkania zasadzili na mogiłach legionistów. Ponadto zagrabili liście i pozamiatali alejki.

O Józefie Piłsudskim ciekawie i z pasją opowiedział Wojciech Baliński z Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.Ziuk, bo tak nazywano młodego Józefa, miał zaledwie dziewiętnaście lat, kiedy został zesłany na Syberię. To miało niewątpliwie wpływ na jego późniejsze życie. - Najważniejsze jest to, abyście kiedyś mogli powiedzieć, że wasze życie było spełnione, tak jak powiedział przed śmiercią Marszałek.

„Pamiętamy o kwaterze legionowej” to projekt Jerzego Millera, któremu bardzo zależy na tym, aby kwatera nie tylko była utrzymywana w dobrym stanie, ale także, aby służyła młodym pokoleniom za miejsce, w którym mogą zetknąć się z historią Polski namacalnie, a nie tylko ucząc się z podręcznika. Pierwsze spotkanie odbyło się 19 marca – na ten dzień przypadają imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W projekt wojewody zaangażowały się do tej pory następujące placówki: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu, Gimnazjum nr 1 im. St. Konarskiego w Krakowie, I Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie , Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 im. S. Żeromskiego w Krakowie, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie.

Od września ruszy drugi, znacznie poszerzony, etap projektu, w którym uczniowie będą mieli okazję odkrywać inne miejsca w Małopolsce związane ze zrywami niepodległościowymi, a szczególnie Legionami. W naszym województwie i w samym Krakowie jest wiele takich miejsc, ale często są one zapomniane. Młodzież będzie poznawać przebieg różnych wydarzeń historycznych, dokładnie tam, gdzie się rozgrywały. Przy tej okazji zaopiekuje się również zaniedbanymi nagrobkami, kapliczkami i tablicami pamiątkowymi.
kwatera legionowa 19.06 baliński
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj