WSPOMNIENIE O MONTE CASSINO
2008-05-15
17 maja (w sobotę) Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski wziął udział w obchodach Święta 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.

Obchody rozpoczęły się w piątek (16 maja) sesją „Generał Władysław Anders – postać i służba Polsce”. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej Dowództwa 2 Korpusu Zmechanizowanego, przy ul. Rakowickiej 29, w budynku nr 77 w Krakowie i połączona była z wystawą fotograficzną pt. „Generał Anders i jego żołnierze”. O godz. 19:00 w Klubie 2 KZ, przy ul. Zyblikiwicza 1, z okazji rocznicy bitwy pod Monte Cassino, odbył się wieczór żołnierskich wspomnień, w trakcie którego spotkali się weterani 2 Polskiego Korpusu.


Główne uroczystości odbyły się w sobotę. O godz. 9:30 złożono kwiaty przy sarkofagach Marszałka J. Piłsudskiego i gen. W. Sikorskiego w Krypcie Katedry Królewskiej na Wawelu. Następnie, po mszy św., nastąpił przemarsz przez Rynek Główny na Plac Matejki, w czasie którego, na Placu św. Idziego, zostały złożone kwiaty przed Krzyżem Katyńskim. Po uroczystej zbiórce jednostek garnizonu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, około godz. 13:00 ulicą Basztową przeszła wojskowa defilada. O godz. 14:00, na terenie Dowództwa Korpusu Zmechanizowanego, odsłonięto popiersie gen. broni Władysława Andersa - patrona 2 KZ.

Dwudniowe obchody święta 2 Korpusu Zmechanizowanego zgromadziły w Krakowie żołnierzy i kombatantów z kraju i zagranicy.
Święto 2. Korpusu Zmechanizowanego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj