NOWI OBYWATELE POLSCY
2008-05-06
    6 maja Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski wręczył akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej osobom pochodzącym m. in.: z Armenii, Rosji, Ukrainy oraz Australii.

Podczas uroczystego spotkania, Jerzy Miller powiedział, że nowa Ojczyzna to nie tylko prawo do tego, by oczekiwać od Polski aby dbała o interesy i przychodziła z pomocą, ale Ojczyzna to także obowiązki. Wojewoda wyraził również nadzieję, że dla nowych obywateli Polska będzie krajem przyjaznym.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Małopolsce przyznano obywatelstwo polskie 17 osobom. W latach 2005-2007 akty nadania obywatelstwa polskiego wręczono 187 osobom, z czego w 2007 roku – 60 osobom. Najczęściej obywatelstwa uzyskiwali obywatele Ukrainy, Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Obywatelami polskimi zostały również osoby pochodzące z Indii, Kuby, Nigerii, Serbii i Czarnogóry, Zimbabwe.

Obywatelstwo polskie nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek o nadanie obywatelstwa składa się za pośrednictwem wojewody lub konsula. Warunkiem otrzymania obywatelstwa jest m. in. pięcioletni stały pobyt w Polsce. W przypadkach szczególnie uzasadnionych Prezydent RP może nadać obywatelstwo osobom nie spełniającym tego kryterium. W Polsce nadanie obywatelstwa obojgu rodzicom wiąże się z nadaniem obywatelstwa ich dzieciom. Nadanie obywatelstwa dzieciom, które ukończyły 16 rok życia następuje jedynie za ich zgodą.
wręczenie obywatelstw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj