UCZNIOWIE DBAJĄ O KWATERĘ LEGIONOWĄ
2008-04-17
    80 uczniów krakowskich szkół posprzątało 17 kwietnia mogiły żołnierzy na Cmentarzu Rakowickim i wzięło udział w lekcji historii „na żywo”. To kolejne spotkanie z cyklu „Pamiętamy o kwaterze legionowej”, zainicjowanego przez Jerzego Millera, Wojewodę Małopolskiego.

- Mamy piękną przeszłość i powinniśmy się nią chwalić, pamiętać o niej, a przede wszystkim o nią dbać – mówił Jerzy Miller, dziękując młodzieży za zaangażowanie w akcję. Uczniowie posadzili kwiaty na mogiłach legionistów, zagrabili alejki oraz zapalili znicze przed mauzoleum.

O historii Legionów ciekawie i z pasją opowiedział Marek Choiński, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz Gimnazjum nr 1. – Legioniści to byli bardzo młodzi ludzie – tłumaczył. – Wielu z nich uciekło z domu, żeby służyć w wojsku. Najważniejsze jest to, że im się udało, że odnieśli sukces. Udało się wywalczyć wolną Polskę.

„Pamiętamy o kwaterze legionowej” to projekt Jerzego Milera, któremu bardzo zależy na tym, aby kwatera nie tylko była utrzymywana w dobrym stanie, ale także, aby służyła młodym pokoleniom za miejsce, w którym mogą zetknąć się z historią Polski namacalnie, a nie tylko ucząc się z podręcznika. Pierwsze spotkanie odbyło się 19 marca – na ten dzień przypadają imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie ze wszystkich szkół, które się zgłosiły, spotkały się na Cmentarzu Rakowickim na uroczystości patriotycznej. Do końca czerwca zaplanowano jeszcze dwa kolejne tego typu lekcje. O Legionach opowiadać będą m.in. nauczyciele historii oraz członkowie Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków pod kierownictwem prezesa Edwarda Jankowskiego.

W projekt wojewody zaangażowały się do tej pory następujące placówki: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu, Gimnazjum nr 1 im. St. Konarskiego w Krakowie, I Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie , Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 im. S. Żeromskiego w Krakowie, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie.

Od września ruszy drugi, znacznie poszerzony, etap projektu, w którym uczniowie będą mieli okazję odkrywać inne miejsca w Małopolsce związane ze zrywami niepodległościowymi, a szczególnie Legionami. W naszym województwie i w samym Krakowie jest wiele takich miejsc, ale często są one zapomniane. Młodzież będzie poznawać przebieg różnych wydarzeń historycznych, dokładnie tam, gdzie się rozgrywały. Przy tej okazji zaopiekuje się również zaniedbanymi nagrobkami, kapliczkami i tablicami pamiątkowymi.
Kwatera legionowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj