STYPENDIA DLA UCZNIÓW
2008-04-01
    We wtorek (1 kwietnia) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim 10 uczniów - laureatów XVIII Konkursu Burgundzkiego otrzymało stypendia naukowe.

W uroczystości udział wzięli m.in. Stanisław Sorys, Wicewojewoda Małopolski, Pascal Vagogne, Konsul Generalny Francji w Krakowie, Józef Rostworowski, Małopolski Kurator Oświaty, Philippe Baumel, Wiceprezydent Rady Regionalnej Burgundii

Konkurs Burgundzki jest organizowany w Małopolsce od roku 1990. Jego laureaci podejmują naukę w Liceum Europejskim im. Charlesa de Gaulle’a w Dijon. Konkurs adresowany jest do uczniów klas trzecich gimnazjum i klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych (młodzież w wieku 15–17 lat).

Stypendium może trwać rok lub trzy lata i obejmuje w całości naukę, zakwaterowanie w internacie i w rodzinach francuskich (uczniowie polscy spędzają weekendy u wybranych rodzin) oraz pobyt w Dijon. Oprócz małopolskich uczniów na stypendium wyjeżdżają również uczniowie z Białegostoku oraz, od roku 2005 – z Opola. W sumie, w ciągu 17 lat współpracy, na stypendium wyjechało 184 uczniów.

- Cieszę się, nie tylko z tego, że nasza współpraca trwa już tyle lat, ale również z tego, że się rozwija – podkreślał Stanisław Sorys. – W tym roku, po raz pierwszy, do Francji pojadą nie tylko uczniowie, ale również grupa nauczycieli.

Fundatorami i organizatorami stypendium są: Rada Regionalna Burgundii, władze samorządowe Miasta i Aglomeracji Dijon, Liceum Europejskiego im. Charlesa de Gaulle’a w Dijon. Organizatorem konkursu w naszym województwie jest Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Lista laureatów: Anna Bogusławska (XVII LO w Krakowie) Małgorzata Dudek (XVII LO w Krakowie) Małgorzata Lubkiewicz (Gimnazjum nr 18 w Krakowie) Agnieszka Nosowicz (I LO w Białymstoku) Anna Podburaczyńska (Gimnazjum nr 7 w Opolu) Anna Przytuła (XVII LO w Krakowie) Wojciech Sitarz (Gimnazjum nr 16 w Krakowie) Jakub Słomka (XVII LO w Krakowie) Sonia Usydus (Gimnazjum nr 18 w Krakowie) Małgorzata Wyspiańska (Gimnazjum nr 7 w Opolu)
Konkurs
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj