BADANIE SŁUCHU U MAŁOPOLSKICH UCZNIÓW
2008-03-19
     Ponad 20 tysięcy małopolskich uczniów z małych miejscowości i wsi zostanie poddanych badaniom słuchu i głosu dzięki programowi zainicjowanemu przez prof. Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Program bezpłatnych badań przesiewowych prowadzony będzie do końca czerwca w województwach: małopolskim, lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim. W sumie przebadanych będzie ponad 105 tys. dzieci w wieku 7 lat z 6100 szkół. W Małopolsce udział w badaniach weźmie ponad 20 tys. uczniów w 1143 placówkach, które wytypowane zostały przy udziale Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Badania przesiewowe pomogą jak najwcześniej wykryć zaburzenia słuchu i mowy. U dzieci, u których wykryty zostanie niedosłuch lub problemy z mową, przeprowadzone zostaną dodatkowe badania, a rodzice zostaną pisemnie poinformowani o wynikach i otrzymają wskazówki co do dalszego postępowania.

Program realizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-Człowiekowi” we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

Szczegółowe informacje o programie oraz listę szkół znaleźć można na stronie internetowej: www.sponin.org.pl.
Słuch
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj