PAMIĘTAMY O KWATERZE LEGIONOWEJ
2008-03-19
    Około 120 uczniów małopolskich szkół uczestniczyło w czwartek (19 marca) w uroczystości inaugurującej cykl lekcji historii „na żywo”. Pierwsze lekcje, których pomysłodawcą jest Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, odbędą się 17 kwietnia, 11 maja oraz 16 czerwca.

W dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie przygotowały program artystyczny i wykonały pieśni patriotyczne. Następnie uczniowie małopolskich szkół złożyli wieńce przed kwaterą legionową. Obecny na uroczystości Józef Rostworowski, Małopolski Kurator Oświaty przywołując słowa Józefa Piłsudskiego powiedział: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Spotykając się dziś w miejscu szczególnym, jakim jest kwatera legionowa dowodzimy, że pamięć o historii Polski jest wciąż żywa”.

W spotkaniu udział wzięli również: prezes Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków Edward Jankowski, o. Jerzy Pająk, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej, Marcin Tatara, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz dyrektorzy małopolskich szkół.

Przypominamy: celem lekcji przy kwaterze legionowej jest przybliżenie młodzieży historii polskich walk niepodległościowych, a przede wszystkim przypomnienie młodym Małopolanom o miejscu szczególnym, jakim jest kwatera legionowa na Cmentarzu Rakowickim.

Jerzemu Millerowi bardzo zależy na tym, aby kwatera nie tylko była utrzymywana w dobrym stanie, ale także, aby służyła młodym pokoleniom za miejsce, w którym mogą zetknąć się z historią Polski namacalnie, a nie tylko ucząc się z podręcznika.

Podczas spotkań przy kwaterze legionowej uczniowie małopolskich szkół, będą uczyć się w niestandardowy sposób historii polskich zrywów niepodległościowych oraz zaopiekują się mogiłami legionistów. O Legionach opowiadać będą m.in. członkowie Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków.

Do opieki nad kwaterą legionową zgłosiło się 9 szkół: 8 z Krakowa i jedna z Zagórza (k. Niepołomic):

1. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie

2. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie

3. Szkoła Podstawowa nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie

4. Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zagórzu

5. Gimnazjum nr 1 im. St. Konarskiego w Krakowie

6. I Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie

7. V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie

8. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Krakowie im. S. Żeromskiego w Krakowie

9. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie  
Kwatera legionowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj