INTERNETOWA BAZA GROBÓW WOJENNYCH
2008-03-03
    Z inicjatywy Wojewody Jerzego Millera powstaje internetowa baza danych, obejmująca groby i cmentarze wojenne województwa małopolskiego. W opisach blisko 1500 obiektów - tak pojedynczych kwater jak i całych cmentarzy – znajdą się min. narodowość pochowanych, przynależność do formacji bojowej czy dokładna data śmierci.

Projekt, realizowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki, zakłada stworzenie kompletnej i przejrzystej ewidencji, obejmującej obiekty grobownictwa wojennego usytuowane na terenie całego regionu.

Zewidencjonowane zostaną groby poległych i zamordowanych od konfederacji barskiej do okresu stalinowskiego. W bazie znajdą się dane o grobach nie tylko osób narodowości polskiej, ale też niemieckiej, rosyjskiej, austriackiej czy obywateli USA i osób pochodzenia żydowskiego. Uwzględniona zostanie też przynależność do formacji bojowej (np. Legiony Polskie, Wojsko Polskie, Armia Krajowa). Ponadto, każdy obiekt zostanie dokładnie opisany i zilustrowany zdjęciem. W odnalezieniu potrzebnych informacji pomogą w pełni funkcjonalna wyszukiwarka i interaktywna mapka.

Jednocześnie, w celu zaktualizowania i weryfikacji wiedzy o obiektach, Urząd nawiązał współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Pedagogiczną w Krakowie. Od 1 marca studenci tych uczelni wyruszą na tereny gmin powiatów bocheńskiego, suskiego i wadowickiego w celu aktualizacji danych. W ramach tej współpracy Urząd zarezerwował środki w wysokości 5 tys. zł. Pieniądze te pozwolą pokryć studentom koszty związane z wyjazdem w teren.

Jest to pierwsza z planowanych przez Wojewodę i Urząd inicjatyw, dotyczących współpracy ze studentami małopolskich uczelni. Jak podkreśla Wojewoda Jerzy Miller: „Ta inicjatywa to tylko początek. W przyszłości planujemy wiele przedsięwzięć, w których, dzięki obustronnej współpracy, młodzi ludzie będą mogli zdobyć cenne doświadczenia i realizować swoje pasje a my- uzyskamy tak potrzebną pomoc. Myślimy o współpracy nie tylko ze studentami historii, ale też kierunków prawnych czy administracyjnych”.

W pełni funkcjonalna wersja strony będzie dostępna na witrynie Urzędu i ruszy w maju bieżącego roku.
Groby
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj