WSPÓLNA PROMOCJA 11 GMIN
2008-03-04
    Sklep z regionalnymi produktami w Krakowie, a na miejscu prezentacje tradycyjnych, zapomnianych zawodów – to pomysł na promocję podkrakowskich gmin, które utworzyły partnerską grupę „Beskidek”.

– Chcemy pokazać, że na południe od Krakowa są nie tylko Tatry i Podhale, ale, że, o wiele bliżej, są podkrakowskie gminy, gdzie jest nie tylko czyste powietrze, ale również ciekawe szlaki turystyczne, warte zobaczenia zabytki, a także zdrowa żywność – przekonuje Marek Gabzdyl, wójt Raciechowic.

Członkowie grupy wśród pomysłów na promowanie subregionu wymieniają m.in. odtworzenie tradycyjnych, zapomnianych zawodów, np. hafciarstwa czy kowalstwa. – Turysta będzie mógł obejrzeć rzemieślników przy pracy, a nawet spróbować swoich sił – wyjaśnia Marek Gabzdyl. Rejon objęty partnerstwem jest opiera się w dużym stopniu na tradycyjnym rolnictwie. „Beskidek” chce więc stawiać na zdrową i tradycyjną żywność. – W Krakowie otworzymy sklep z lokalnymi produktami , np. konfiturami czy chlebem oraz naszymi wspaniałymi jabłkami, z których jesteśmy dumni – dodaje wójt.

– Zmodernizujemy już istniejące szlaki turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz wytyczymy nowe – mówi Marek Gabzdyl. – Będziemy tworzyć coraz więcej miejsc noclegowych, a szczególnie w gospodarstwach agroturystycznych. Partnerzy będą się wzajemnie wspierać w tworzeniu infrastruktury turystycznej i zdobywaniu na nią środków.

„Beskidek” chce swoją promocję adresować nie tylko do turystów, ale również do szkół. – Krakowscy uczniowie na zielone szkoły wyjeżdżają nad morze – zwraca uwagę wójt i podkreśla, że w podkrakowskich gminach jest wiele budynków szkolnych, w których można takie wyjazdy zorganizować. Zdrowo, ciekawie i o wiele taniej – zaznacza.

Dziś, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciechowicach, odbyła się uroczystość podpisania deklaracji przystąpienia do partnerstwa. W uroczystości wziął udział Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski.

Partnerstwo Subregionu Południowej Małopolski „Beskidek” zrzesza ponad 70 instytucji, organizacji i przedsiębiorstw z 11 gmin m.in. Pcimia, Lanckorony, Dobczyc, Raciechowic, Sieprawia. Głównym celem grupy jest rozwój turystyki i zachęcenie zarówno Krakowian, jak i wszystkich przyjeżdżających do Małopolski, do odwiedzenia subregionu.
Chleb
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj